W skrócie

Oferta realizacji zadania publicznego - przeciwdziałanie

Na stronach BIP Gminy Żyraków pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego dotycząca przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej

Informujemy iż z dniem dzisiejszym na platformie BIP pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego:

"Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej"

Oferta realizacji zadania publicznego

Informujemy iż z dniem dzisiejszym na platformie BIP pojawiła się oferta realizacji zadania publicznego:

"Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży w 2019 roku z różnych dyscyplin sportowych"

Gościmy

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Pogoda dla gminy Żyraków

Lokalna historia opowiedziana przez świadka wydarzeń - BEZCENNE

Uczyć się historii z książek? – nuda – powie niejeden gimnazjalista. Jednak poznawać historię z ust jej świadka, ba! uczyć się jej, dotykając swojskich miejsc i bliskich ludzi  –  taka forma poznawania przeszłych wydarzeń  może zachwycić najbardziej opornych słuchaczy. 

Był to czas – magiczny. Piątek 19.00 to raczej pora, kiedy młodzież chce odpocząć od szkolnej ławy, ale nie tu. W Nagoszynie w piątkowy wieczór sala szkolna wypełniona po brzegi nie tylko gimnazjalistami i ósmoklasistami, ale również zeszłorocznymi absolwentami i … przejmująca cisza, kiedy pan Antoni Cyran, dziewięćdziesięcioletni prelegent obdarzony estymą lokalnej społeczności na stojąco godzinę mówi o pokoleniu przedwojennym, wojennym i powojennym do pokolenia doby już nawet nie telewizji a smartfonów, tabletów, portali społecznościowych, wszechobecnego internetu. Pan Antoni opowiada o wydarzeniach niezamieszczonych w podręcznikach historii, dotyka zdarzeń i ludzi skazanych na zapomnienie przez czas. Do tego mówi w taki sposób, że patriotyzm i tradycja wiary chrześcijańskiej nabierają innego wymiaru dla nastolatków, dla których wirtualny świat to nie science fiction, bo  część z nich zamiast w realu woli czas spędzać w sieci.

I wzruszenie na twarzach młodych, odważnych reformatorów współczesnego świata – BEZCENNE. I wspomnienia dawnej historii wsi, która doświadczyła wiele, o czym opowiada najstarszy jej świadek  – BEZCENNE. I przestroga pana Antoniego kończącego swą opowieść „Pamiętajcie to, co nas spotkało nie może się już nigdy powtórzyć”. Tak, panie Antoni, po to tu przyszliśmy - odpowiada jeden ze słuchaczy – BEZCENNE.  Cykl spotkań młodzieży z seniorami w Nagoszynie to realizacja projektu „Mogę wszystko? Łączymy pokolenia”. Koordynatorami inicjatywy są: ks. Piotr Fela, Mariusz Kobos i Barbara Kurzeja.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna". Merytorycznie wspierają całą inicjatywę członkowie Stowarzyszenia Razem  Zdziałamy  Więcej.

 

 Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217