W skrócie

Informacja Wójta Gminy

Na stronach BIP pojawiła się informacja Wójta Gminy Żyraków z dnia 30 stycznia 2018 r. o warunkach i kryteriach przyjmowania dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Żyraków, obowiązujących w rekrutacji na rok szk. 2018/2019.

Ogłoszenie - poszukujemy pracowników (2)

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy informuje, iż we współpracy z Gminą Żyraków planuje powołanie, na przełomie marca i kwietnia 218 r. Spółdzielni Socjalnej „RADOŚĆ” o profilu porządkowo-remontowym. W związku z powyższym chcemy zatrudnić (umowa o pracę) 5 osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszkałych na terenie Gminy Żyraków. Do zadań ww. osób będzie należało wykonywanie prac, takich jak: koszenie trawników i rowów, przycinanie gałęzi, zamiatanie liści, malowanie hydrantów, sprzątanie chodników i placów, utrzymywanie i pielęgnacja terenów zielonych itp. Wszystkie osoby chętne do pracy prosimy o kontakt z p. Dominikiem Wołowiec (tel. 508 611 204) lub 14 681 16 14

Komunikaty

KOMUNIKAT
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy skierowany do Właścicieli, Zarządców i Administratorów obiektów budowlanych w związku z koniecznością dostosowania obiektów budowlanych do wymagań sezonu jesienno-zimowego Więcej


KOMUNIKAT
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy skierowany do Właścicieli, Zarządców i Administratorów obiektów budowlanych w sprawie nałożenia obowiązku usuwania śniegu i lodu Więcej


KOMUNIKAT
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy skierowany do Właścicieli, Zarządców i Administratorów obiektów budowlanych o kontrolach obiektów wielkopowierzchniowych Więcej


 

Gościmy

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka


Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żyrakowie informuje, że w dniach 28 i 29 grudnia Gabinety Rehabilitacji w Żyrakowie i w Straszęcinie będą nieczynne a pracownicy wykorzystają urlopy zaległe.

AGA

BAJKA

BAMBO

FRANEK

GAJA

MYSZKA

ZOSIA

Chętnych do adopcji prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 146807102 lub 696767597

W sobotę 12.12.2015r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyna Nagoszyna  3:2. Pierwsze dwa sety padły łupem gości i gdy wydawało się Nagoszyn pewnie wygra za trzy punkty nastąpił przełom w grze gospodarzy, wygrali 3 seta i realnie zaczęli myśleć by ograć faworyzowany Nagoszyn. Czwarty set to już dominacja drużyny z Cieszęcin, dzięki dobrej zagrywce  i grze w obronie pewnie wygrali tego seta i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break. Piąty set dał wiele pozytywnych emocji i wrażeń gra punkt za punkt trzymała w niepewności do końca obie drużyny, jednak gospodarze w samej końcówce przechylili szale zwycięstwa na swoja korzyść i wygrali cały mecz utrzymując fotel lidera po I rundzie zasadniczej GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała z drużyną z Góry Motycznej 1:3. Pierwszy set wygrany przez gospodarzy pokazał że walka o każdy punkt się opłaca, dzięki dobrej grze w końcówce seta Wola Wielka cieszyła się z prowadzenia w tym meczu.

W sobotę 05.12.2015r. odbyła się IV kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Woli Wielkiej przegrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyną Nagoszyna 2:3. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, wiele efektownych ataków i obron oraz walka o każdą piłkę pozwoliła kibicom obejrzeć piękne widowisko. Pierwsze dwa wygrane sety przez Wole Wielką zaskoczyły drużynę gości, jednak broniąca tytułu drużyna z Nagoszyna  nie dala za wygrana i  doprowadziła do tie-breaku by tam po heroicznej walce wygrać całe spotkanie 3:2. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Żyrakowa 3:1. Gospodarze pewnie wygrali pierwsze dwa sety licząc na szybką wygraną w tym meczu, jednak drużyna z Żyrakowa poprawiła nieco grę w trzecim secie urywając go drużynie z Cieszęcin. Czwarty set był już jednak pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło wygrać całe spotkanie 3:1 i zdobyć cenne trzy punkty. Dziękujemy za piękne widowisko w IV kolejce GALPS.

Drużyna Wola Wielka

Jan Moskal(k),  Łukasz Moskal , Michał Moskal, Jarosław Żmuda, Damian Duś, Arkadiusz Krajewski, Marcin Krajewski, Karolina Działo

 

Wyniki dziewiątej kolejki:

Cieszęciny  -   Góra Motyczna  3-0  (25:15, 25:17, 25:19)

 Tabela po VIII kolejcie:

Drużyna Cieszęciny: Od lewej: Piotr Kalita, Dominik Czaja, Wiktor Wójcik, Adam Wójcik(k)

Jakub Kalita, Bartosz Pytel, Ewelina Grdeń.

            

Wola Wielka : Moskal Jan, Moskal Łukasz, Kurdziel Mateusz, Rojek Iwona, Moskal Michał, Moskal Jan, Krajewski Marcin, Moskal Tomasz.

Wyniki z siódmej kolejki:

Cieszęciny  -   Wola Wielka  3-0  (25:21, 25:15, 25:22,)

Straszęcin   -   Nagoszyn    0-3   ( 16:25, 19:25, 23:25 ) 

 Tabela po VII kolejcie:

W sobotę 06.12.2014r. rozegrana została VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna ze Straszęcina pokonała po bardzo emocjonującym i wyrównanym spotkaniu drużynę z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dawał zawodnikom jak i kibicom dużo wrażeń, szczególnie czwarty set pokazał jak ważne było zwycięstwo dla każdej z drużyn. Do wyłonienia zwycięscy potrzebny był tie-break w którym lepsi okazali się gospodarze, co dało im pierwsze zwycięstwo w lidze GALPS. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa po bardzo dobrym spotkaniu pokonała drużynę z Woli Wielkiej 3:0. Gospodarze dzięki swojej równej grze każdy set mieli pod kontrolą. Wygrana w tym meczu pozwoli umocnić się na pozycji lidera ligi GALPS. 

            

Drużyna Góra Motyczna (od lewej): Pietrucha Adam, Łapa Bartosz, Szymaszek Daniel, Kaczor Paweł,  Cyzio Andrzej, Ferenc Piotr, Strzałka Krzysztof 

W sobotę 17.12.2016r. rozegrana została VII kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną OSP Żyraków 3:0. Wszystkie sety kontrolowali gospodarze, efektowne akcje i walka o każdą piłkę pozwoliły na wysokie i pewne zwycięstwo. Wygrana ta umocniła drużynę z Cieszęcin na fotelu lidera GALPS po I rundzie zasadniczej. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dał wiele emocji i dużo wrażeń. Piękne akcje w obronie efektowne bloki i walka o każdy punkt pozwoliły by o tym kto wygra ten mecz zadecydował tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się gospodarze i to oni wygrali to spotkanie utrzymując drugie miejsce w tabeli po I rundzie zasadniczej GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VII kolejce GALPS.  II Faza Zasadnicza rozpocznie się 14 stycznia 2017r. serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania. 

W sobotę 10.12.16r. odbyła się VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna  OSP Żyraków przegrała z drużyną Nagoszyna 0:3. Każdy z setów był pod kontrolą gości, dobra gra w każdym elemencie pozwoliła na pewną wygraną i awans na 3 miejsce w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:1. Pierwsze dwa sety padły łupem gospodarzy i gdy wydawało się ze będzie to szybki mecz drużyna gości poprawiła grę w przyjęciu i udało im się urwać seta zeszłorocznym mistrzom. Czwarty set to już pewna wygrana drużyny z Cieszęcin co pozwoliło na umocnienie się na fotelu lidera Ligi GALPS. W trzecim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną Ciacho 3:0. Wszystkie sety to dominacja gospodarzy, dobra gra blokiem i na zagrywce pozwoliły pewnie wygrać całe spotkanie i awansować na 2 miejsce w tabeli GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VI kolejce GALPS.

W sobotę 03.12.2016r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Cieszęcin pokonała drużynę z Żyrakowa 3:1. Pierwszy set padł łupem gości co zapowiadało naprawdę zacięte spotkanie. W drugim secie obie ekipy walczyły o każdy punkt i dopiero gra na przewagi dała zwycięstwo gospodarzom w tym secie. Trzeci i czwarty set to już dominacja broniącego tytułu zespołu z Cieszęcin wygrywając całe spotkanie 3:1 i awans na pozycje lidera w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną Ciacho 0:3. Wszystkie sety to walka obu drużyn punkt za punkt, lepsi w końcówkach okazali się goście i to oni pewnie wygrali to spotkanie zdobywając cenne 3 punkty i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w V kolejce GALPS.

ARiMR przypomina, że w dniu

31 grudnia 2016 r.

upływa termin na dokonanie spisu bydła,

owiec, kóz i świń przebywających w siedzibie stada, który następnie należy dostarczać do Biura Powiatowego ARiMR.

Jest to obowiązek w odniesieniu do bydła i świń, który wynika z ostatniej nowelizacji art. 20a ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Gmina Żyraków przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, w związku z powyższym prosimy o wypełnienie ankiety on-line.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniu 12 grudnia 2016 r. jest odwołany z powodu wykonywania innych ważnych obowiązków poselskich.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy Żyraków w dniach 21 i 28 grudnia 2015 r. jest odwołany z powodu udziału w zaplanowanych na te dni posiedzeniach Sejmu RP.

Zmianie uległy godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie: W każdy poniedziałek od 4 stycznia 2016 Urząd Gminy jest czynny w godzinach 8.00 – 16.00.  Pozostałe dni (wtorek – piątek) godziny pracy pozostały bez zmian tj. 7.00 – 15.00.

W dniu 16 grudnia 2016 r. delegacja Gminy Żyraków (Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Grzegorz Reguła – Zastępca Wójta Gminy Żyraków, Janusz Reguła – Kierownik GZGK) udała się na Ukrainę do miasta Kamionka-Buska celem podpisania umowy o współpracy. Umowę w imieniu  Gminy Żyraków podpisał Wójt Marek Rączka, w imieniu miasta Kamionka-Buska Mer tamtejszego  miasta Pan Oleg Jarosławowicz Omeljan. Podpisana umowa w ramach programu współpracy transgranicznej pozwoli Gminie Żyraków na pozyskanie dofinansowania dla gminy Żyraków w 2017 roku.

Na zaproszenie Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki w dniu 19 grudnia 2016 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy oraz osoby wspierające ich działalność. Celem spotkania była chęć przedstawienia szerokiego spektrum działań i osiągnięć poszczególnych stowarzyszeń oraz w sposób szczególny możliwość podkreślenia roli osób wspierających ich działalność. Wójt Gminy podziękował za zaangażowanie w inicjatywy na rzecz społeczności gminy Żyraków, za otwartość, życzliwość i profesjonalizm organizacyjny oraz postawę gotowości bycia tam, gdzie jest potrzeba działania.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy najbardziej odczuwamy samotność. 20 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizował coroczną wieczerzę wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej Gminy. Na uczestników wieczerzy czekały stoły zastawione tradycyjnymi wigilijnymi potrawami i ciastami. Jak każe tradycja zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Ksiądz Proboszcz Józef Jasiurkowski odczytał fragment Ewangelii i w swoim imieniu złożył zebranym świąteczne życzenia. Następnie Pan Wójt Marek Rączka przekazał życzenia aby ten świąteczny czas niósł  pociechę i radość, a także pomyślność  w nadchodzącym Nowym Roku.

Lokalna Grupa Działania PROWENT informuje o planowanym naborze wniosków w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW na lata 2014-2020 w zakresie podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Planowany termin naboru wniosków na w/w działania: rozpoczęcie naboru od połowy stycznia 2017 r. Dokładny termin naboru zostanie podany po uzyskaniu akceptacji Instytucji Wdrażającej tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

W środę 14 grudnia 2016 r. w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie panowała wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Sala widowiskowa wypełniła się szopkami, stroikami i świątecznymi ozdobami oraz licznie przybyłymi na Kiermasz Bożonarodzeniowy gośćmi. Każdy, kto w środowe popołudnie odwiedził Bożonarodzeniowy Kiermasz Świąteczny, mógł nie tylko poczuć magię zbliżających się świąt, ale też miał okazję zakupić wyjątkowe podarunki dla najbliższych. Oferta rękodzieła mogła zachwycić, misternym wykonaniem i pomysłowością, a co najważniejsze, były to unikatowe i niepowtarzalne egzemplarze. Podczas kiermaszu można było również poznać krótką historię zwyczajów i tradycji związanych z tym wyjątkowym okresem, posłuchać kolęd w wykonaniu Patrycji Wolskiej.

Komisja w składzie: Magdalena Wilk – plastyk przewodnicząca, Agata Dziedzic – plastyk, Krzysztof Pietrucha – pracownik CkiP w Żyrakowie przyznała:

w kategorii szkoły podstawowe

I miejsca Szalwa Wiktoria, kl. III ZSP w Górze Motycznej

Maria Szymaszek, kl VI ZSP w Górze Motycznej

II miejsca Klasa II PSP w Woli Wielkiej

Karolina Ziobro, kl III PSP w Górze Motycznej

III miejsca Wiktoria Szymaszek, kl. III PSP w Górze Motycznej

Zuzanna Raś, kl. II PSP w Górze Motycznej

Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość przepięknych, świątecznych kartek w liczbie 382. Każdy uczestnik włożył nie tylko swoją pracę w ich wykonanie ale również swoje serce. Pomysłowość i staranność urzekła komisję, która miała trudne zadanie aby wybrać te najpiękniejsze. W rezultacie, przyznano aż 64 nagrody, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród, którego dokonał W-ce Wójt Grzegorz Reguła odbyło się w dniu 7 grudnia 2016 r. w siedzibie Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej,  organizatora konkursu. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, składamy serdeczne podziękowania. Każda z wykonanych przez Was kartek, ucieszy osobę, która otrzyma ją w korespondencji świątecznej, z Urzędu Gminy w Żyrakowie.

W sobotę 17.12.2016r. rozegrana została VII kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną OSP Żyraków 3:0. Wszystkie sety kontrolowali gospodarze, efektowne akcje i walka o każdą piłkę pozwoliły na wysokie i pewne zwycięstwo. Wygrana ta umocniła drużynę z Cieszęcin na fotelu lidera GALPS po I rundzie zasadniczej. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dał wiele emocji i dużo wrażeń. Piękne akcje w obronie efektowne bloki i walka o każdy punkt pozwoliły by o tym kto wygra ten mecz zadecydował tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się gospodarze i to oni wygrali to spotkanie utrzymując drugie miejsce w tabeli po I rundzie zasadniczej GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VII kolejce GALPS.  II Faza Zasadnicza rozpocznie się 14 stycznia 2017r. serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania. 

Gmina Żyraków przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, w związku z powyższym prosimy o wypełnienie ankiety on-line.

W sobotę 10.12.16r. odbyła się VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna  OSP Żyraków przegrała z drużyną Nagoszyna 0:3. Każdy z setów był pod kontrolą gości, dobra gra w każdym elemencie pozwoliła na pewną wygraną i awans na 3 miejsce w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:1. Pierwsze dwa sety padły łupem gospodarzy i gdy wydawało się ze będzie to szybki mecz drużyna gości poprawiła grę w przyjęciu i udało im się urwać seta zeszłorocznym mistrzom. Czwarty set to już pewna wygrana drużyny z Cieszęcin co pozwoliło na umocnienie się na fotelu lidera Ligi GALPS. W trzecim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną Ciacho 3:0. Wszystkie sety to dominacja gospodarzy, dobra gra blokiem i na zagrywce pozwoliły pewnie wygrać całe spotkanie i awansować na 2 miejsce w tabeli GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VI kolejce GALPS.

W sobotę 03.12.2016 r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Cieszęcin pokonała drużynę z Żyrakowa 3:1. Pierwszy set padł łupem gości co zapowiadało naprawdę zacięte spotkanie. W drugim secie obie ekipy walczyły o każdy punkt i dopiero gra na przewagi dała zwycięstwo gospodarzom w tym secie. Trzeci i czwarty set to już dominacja broniącego tytułu zespołu z Cieszęcin wygrywając całe spotkanie 3:1 i awans na pozycje lidera w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną Ciacho 0:3. Wszystkie sety to walka obu drużyn punkt za punkt, lepsi w końcówkach okazali się goście i to oni pewnie wygrali to spotkanie zdobywając cenne 3 punkty i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w V kolejce GALPS.

Więcej na stronach poświęconych GALPS Gminy Żyraków

Większość ludzi pracuje, by zdobyć środki utrzymania, pracuje, bo musi, zaś oni pracują bezinteresownie, aby powstało DOBRO WSPÓLNE, którym jest m.in. odmalowana szkoła, powstały skwer zieleni w miejscu publicznym, wykonane ławeczki w parku, wiaty będące miejscem spotkań mieszkańców wsi, zajęcia dla dzieci lub seniorów,  spotkanie integrujące lokalną społeczność, aerobik dla pań, przygotowany koncert, zorganizowany wieczór poezji, a więc wszystko to, z czego korzysta ogół lokalnej społeczności.

Miło nam poinformować, iż Koło Gospodyń Wiejskich „Zasowianki” z Gminy Żyraków zwyciężyło w głosowaniu czytelników „Nowin” w plebiscycie kół gospodyń Wiejskich 2016 r.  Podczas finałowej gali która odbyła się  w Miejskim Ośrodku Kultury - Kino „Kosmos” w Dębicy (1.12.2016 r.) przedstawicielki Gminy Żyraków otrzymały wartościowe nagrody. Było dużo radości, sporo wzruszeń i mnóstwo gratulacji. Gratulujemy „Zasowiankom” zwycięstwa w plebiscycie i życzymy dalszych sukcesów, dziękujemy za pielęgnowanie tradycji.

IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Bajek i Ballad Adama Mickiewicza pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”

W kalendarzu uroczystości organizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem szczególne miejsce zarezerwowane jest na obchody Dnia Patrona. Nasza szkoła pamięta o autorze „ Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda”, „Dziadów”, sonetów, liryków, ballad i bajek przy okazji rocznicy jego śmierci, która miała miejsce 26 listopada – przypomniała w swoim wystąpieniu Dyrektor Szkoły Pani Bożena Madej. W tym dniu corocznie szkoła świętuje Dzień Patrona , a co 2 lata organizuje Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza dla uczniów szkół podstawowych gminy Żyraków ,który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”. Tradycja lat, a jednocześnie inna kreatywność artystyczna sprawiają, że dzień ten  każdego roku jest wyjątkowym świętem.  

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku mieszkańcy powiatu dębickiego będą mogli korzystać z nieodpłatnych porad prawnych udzielanych w pięciu punktach na terenie powiatu, które będą czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 12.00 (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w tym świąt państwowych).

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (w których prowadzenie powierzono organizacjom pozarządowym):

  1. Gmina Czarna – (lokal biurowy w budynku w Czarnej, ul. Konarskiego 27) - Punkt obsługiwany przez Fundację Honestve Vivere
  2. Gmina Pilzno – (lokal biurowy w budynku w Pilźnie, ul. Rynek 6) - Punkt obsługiwany przez Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont”
  3. Gmina Żyraków- (lokal biurowy w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej) - Punkt obsługiwany przez Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom”

W dniach 07-10.12.2015 r. prezes OSP Krzysztof Moskal oraz dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie Elżbieta Ulak reprezentowali powiat dębicki w wizycie studyjnej w Wielkiej Brytanii. Była to nagroda za najefektywniejsze partnerstwo projektu „Powiat dębicki wolontariatem malowany”. Podczas wizyty zapoznano się z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących zadania publiczne na „wyspach”.

Zobacz więcej na stronach OSP w Żyrakowie ...

 

W dniu 29.12.2015 r. nasza jednostka pozyskała bezpłatnie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/24 Renault Midlum z KP PSP w Dębicy. Pojazd pozyskano dzięki przychylności KW PSP w Rzeszowie i KP PSP w Dębicy oraz wsparciu posła na Sejm Kazimierza Moskala.

Zobacz więcej na stronach OSP w Żyrakowie ...

 

NZOZ Mammo-MED oraz Urząd Gminy w Żyrakowie zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne które odbędą się w dniu 18 stycznia 2016 roku. Mammobus ustawiony będzie na rynku w Żyrakowie w godzinach 14.00 do 17.00. Zarejestrować można się pod numerem telefonu: 583257602 lub 583257605. Bezpłatnymi badaniami objęte są Panie od 50 do 69 roku życia, które nie miały wykonywanych badań w ciągu ostatnich 2 lat.

Na zaproszenie Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki w dniu 15 grudnia 2015 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz osoby wspierające ich działalność.  Celem spotkania była integracja przedstawicieli poszczególnych stowarzyszeń i  wzajemna wymiana doświadczeń oraz w sposób szczególny możliwość podkreślenia roli osób wspierających ich działalność. Przedstawiciele stowarzyszeń mogli zaprezentować swoje osiągnięcia oraz działania, których spektrum jest bardzo szerokie; prowadzą m.in. zajęcia o charakterze  edukacyjno–kulturalno- sportowym, organizują spotkania kulturalne, festyny plenerowe, wydają publikacje, albumy, aktywizują osoby starsze, organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzą działalność charytatywną, działalność na rzecz ochrony dóbr kultury, kultywują tradycję wsi, jej zwyczaje, potrawy i historię. 

W dniu 17 grudnia 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu, odbyło się walne zebranie delegatów Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Podczas spotkania podsumowano poprzednią kadencję oraz zaprezentowano założenia Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

Rozdane zostały również nagrody, Stowarzyszenie „Zasowianki” z Zasowa otrzymało honorowy tytuł LEADER 2015, za szczególnie wyróżniającą, aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz prezentowania dorobku LGD „PROWENT” na targach, wystawach, konkursach różnych szczebli oraz promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego obszaru PROWENT.

Serdecznie gratulujemy.

Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żyrakowie informuje, że dzień 31 grudnia 2015 r. będzie dniem wolnym dla pracowników POZ i Gabinetów Rehabilitacji w Straszęcinie i w Żyrakowie za dzień 26 grudnia 2015 r. Pacjenci w tym dniu będą objęci nadzorem Szpitala Powiatowego w Dębicy w ramach dyżuru nocnej i świątecznej opieki. Gabinety Rehabilitacyjne w Żyrakowie i w Straszęcinie w dniach 28 XII – 30 XII będą nieczynne.

Kierownik GSPZOZ w Żyrakowie
(-) Damian Działo

Jest o co walczyć, bo chodzi o kwoty do 25 tys. zł! To konkurs grantowy m.in. dla organizacji, instytucji, szkół, zrzeszeń, czy firm. Najlepsze pomysły infrastrukturalne lub dotyczące przedsiębiorczości zostaną wsparte, ale czasu jest bardzo mało, bo 31 grudnia o godz. 23:59 upływa ostateczny termin składania wniosków. 

– Chodzi nam o to, by nie przegapić najciekawszych projektów. W Polsce istnieją zupełnie niesamowite, niezwykle wartościowe koncepcje dotyczące start-upów, przedsiębiorczości społecznej, inicjatyw infrastrukturalnych, które realnie odmienić mogą na lepsze naszą rzeczywistość. Bezwzględnie warto w nie inwestować, bo zysk społeczny może być olbrzymi – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

W sobotę 12.12.2015r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyna Nagoszyna  3:2. Pierwsze dwa sety padły łupem gości i gdy wydawało się Nagoszyn pewnie wygra za trzy punkty nastąpił przełom w grze gospodarzy, wygrali 3 seta i realnie zaczęli myśleć by ograć faworyzowany Nagoszyn. Czwarty set to już dominacja drużyny z Cieszęcin, dzięki dobrej zagrywce  i grze w obronie pewnie wygrali tego seta i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break. Piąty set dał wiele pozytywnych emocji i wrażeń gra punkt za punkt trzymała w niepewności do końca obie drużyny, jednak gospodarze w samej końcówce przechylili szale zwycięstwa na swoja korzyść i wygrali cały mecz utrzymując fotel lidera po I rundzie zasadniczej GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała z drużyną z Góry Motycznej 1:3. Pierwszy set wygrany przez gospodarzy pokazał że walka o każdy punkt się opłaca, dzięki dobrej grze w końcówce seta Wola Wielka cieszyła się z prowadzenia w tym meczu.

                                      

W ramach realizacji projektu PSeAP (podkarpacki System e-Administracji) w Urzędzie Gminy w Żyrakowie zakupiono i wdrożono  28 komputerów biurkowych, 3 komputery przenośne,  1 infomat wewnętrzny, wykonano nową sieć komputerową LAN oraz wdrożono serwery, sprzęt aktywny, zabezpieczenia sieci i niezbędne oprogramowanie (systemy operacyjne dla serwerów oraz stacji biurowych, pakiety biurowe, oprogramowanie antywirusowe). Przedmiotem dostawy w ramach projektu była również dostawa 31 licencji oprogramowania obiegu dokumentów wraz z wdrożeniem, dostawa i wdrożenie 12 sztuk kwalifikowanych podpisów elektronicznych. Dla obywatela (mieszkańca gminy i nie tylko) najistotniejszym elementem całego projektu PSeaP było stworzenie portalu SeUI na którym zawarte są e-usługi dla mieszkańców. Gmina Żyraków docelowo udostępni 10 usług możliwych do załatwienia przez obywatela:  

W sobotę 05.12.2015r. odbyła się IV kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Woli Wielkiej przegrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyną Nagoszyna 2:3. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, wiele efektownych ataków i obron oraz walka o każdą piłkę pozwoliła kibicom obejrzeć piękne widowisko. Pierwsze dwa wygrane sety przez Wole Wielką zaskoczyły drużynę gości, jednak broniąca tytułu drużyna z Nagoszyna  nie dala za wygrana i  doprowadziła do tie-breaku by tam po heroicznej walce wygrać całe spotkanie 3:2. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Żyrakowa 3:1. Gospodarze pewnie wygrali pierwsze dwa sety licząc na szybką wygraną w tym meczu, jednak drużyna z Żyrakowa poprawiła nieco grę w trzecim secie urywając go drużynie z Cieszęcin. Czwarty set był już jednak pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło wygrać całe spotkanie 3:1 i zdobyć cenne trzy punkty. Dziękujemy za piękne widowisko w IV kolejce GALPS.

listopad 2015

Placówka duszpasterska w Żyrakowie przerobiona z dworskiego spichlerza Witolda Pieniążka herbu Odrowąż, Dworek w Korzeniowie z czasów Antoniego Potockiego, przedwojenny kościół w Straszęcinie, budowa kościoła w Nagoszynie wraz z pozującą lokalną społecznością początku XX wieku to perły fotografii wystawy w Dworku w Straszęcinie. Oprócz dworów, kościołów, domów pokrytych strzechami na zwiedzających spoglądają przodkowie budujący tamtą rzeczywistość obecnej gminy Żyraków: kierownik szkoły w Nagoszynie, Zygmunt Babczyn czy Bobrowej – Piotr Ortyński , Wanda i Leopold Szeraucowie, właściciele dworu w Korzeniowie, Andrzej i Krzysztof Jabłonowscy, Józef Dziurgot z Góry Motycznej, ale też dzieci przystępujące do komunii świętej w 1940 roku w Straszęcinie. Prezentowane zdjęcia mówią więcej niż tysiące słów o historii gminy Żyraków mówi jedna z liderek przedsięwzięcia. Wystawa opowiada historie tych, którzy istnieją w pamięci nielicznych, podkreślają twórcy wystawy. Wernisażowi wystawy „Okruchy wspomnień z dawnych lat zamknięte w prywatnej fotografii” towarzyszył wykład dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy, Jacka Dymitrowskiego pt. „Dwory i kościoły w gminie Żyraków ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego do 1945 roku”.

Stowarzyszenie Szkółka Piłkarska Straszęcin w okresie od 01 sierpnia do 30 listopada 2015 r. realizowało inicjatywę pod nazwą „Zdrowa alternatywa dla komputera – to zabawa na świeżym powietrzu” w ramach projektu Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt ten skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Żyraków i Gminy Czarna. W zajęciach udział wzięło 28 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Bezpłatne zajęcia sportowe miały na celu propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży jak również przedstawienie różnych form spędzania wolnego czasu. Gry i zabawy odbywały się na świeżym powietrzu (na boisku szkolnym), a gdy aura była niesprzyjająca – w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Straszęcinie. Zajęcia sportowe prowadzone były przez profesjonalnych trenerów z zakresu sportu, którzy jednocześnie przekazywali wiedzę z zakresu higienicznego trybu życia. Dzieci z ciekawością wykonywały polecenia, uczyły się współpracy. Poznały zdrową rywalizację oraz zawiązały nowe przyjaźnie.

Informujemy iż zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Żyraków z dniem 1 stycznia 2016 roku zmianie ulegają godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie.
W każdy poniedziałek Urząd Gminy będzie czynny w godzinach 8.00 – 16.00.  Pozostałe dni (wtorek – piątek) godziny pracy pozostają bez zmian tj. od 7.00 – 15.00.

  

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy najbardziej odczuwamy samotność. Dlatego 17 grudnia 2014r. w Zespole Szkół w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizował coroczną wieczerzę wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej Gminy. Oprócz stołów zastawionych potrawami wigilijnymi na uczestników wigilii czekały kolędy i pastorałki. Jak każe tradycja zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Ksiądz Proboszcz Józef Jasiurkowski odczytał fragment Ewangelii  i w swoim imieniu złożył zebranym świąteczne życzenia. Następnie Pan Wójt Marek Rączka przekazał życzenia aby ten świąteczny czas niósł pociechę i radość, a także pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. Spotkanie przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze, wszyscy poddali się nastrojowi zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystą wigilię uświetnił występ młodzieży z Zespołu Szkół w Żyrakowie, który wzbudził zachwyt wśród uczestników spotkania. Na zakończenie uroczystości uczestnicy spotkania zostali obdarowani świątecznymi upominkami. 

Wójt Gminy Żyraków informuje zainteresowanych mieszkańców, że w związku z możliwością uzyskania dofinansowania na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żyraków przewidzianych do realizacji w roku 2015. Zainteresowani mieszkańcy winni wypełnić formularze dostępne w Urzędzie Gminy Żyraków pok. nr 15 i raz z wymaganymi załącznikami doręczyć do Urzędu Gminy Żyraków w terminie od 02 do 09 stycznia 2015 r. Formularz wniosku o uzyskanie dofinansowania znajduje się na stronach BIP. Informacje dodatkowe są możliwe do uzyskania w Urzędzie Gminy Żyraków od 7.00 – 15.00 lub telefonicznie pod numerem 14 68 07 115.

{gallery}2014_konkurs_szopki_mini{/gallery}

{gallery}2014_kiermasz_bozo_mini{/gallery}

        

   

Finał Konkursu Maryjnego w Górze Motycznej

09.12.2014r. w Zespole Szkół Publicznych w Górze Motycznej odbył się finał Konkursu Maryjnego pod hasłem „Najświętsza Maryja Panna z Zawady – Spes Desperantium Unica” adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych Ziemi Dębickiej. Szkoła w Górze Motycznej konkursy o tematyce religijnej organizuje od paru lat. W ubiegłym roku uczniowie gminy Żyraków współzawodniczyli w znajomości Pisma Świętego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Konkursu Maryjnego był ks. dr Grzegorz Baran z KUL-u we współpracy z Dyrektorem Szkoły Małgorzatą Żabicką oraz nauczycielkami Marią Jarząb i Anną Książek. Przedsięwzięcie było okazją do poszerzenia wiedzy na temat dziejów Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie, ale również innych sanktuariów diecezji tarnowskiej oraz nauczania Kościoła o Maryi. Autorami pytań konkursowych byli ks. Paweł Nowak,  współautor wydanej niedawno książki „Najświętsza Maryja Panna z Zawady”, a także katecheta z ZSP w Górze Motycznej, Tomasz Szymaszek. 

                                                  

    

Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Rzeszowie w dniu 06 grudnia 2014 roku o godz. 11.00 w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, której jedynym punktem obrad było Ślubowanie Wójta Gminy Żyraków, Pana Marka Rączki. Po odczytaniu roty Ślubowania Wójt Gminy wyraził podziękowanie za zaufanie jakim obdarzyli go mieszkańcy gminy, dzięki któremu będzie mógł pełnić tę zaszczytną funkcję kolejną kadencję. Zaprosił do współpracy, która będzie w pełni owocna tylko wówczas, gdy wszyscy uczestnicy na uwadze będą mieli głównie dobro i rozwój gminy. W Sesji uczestniczyła Pani Marta Erazmus, Sekretarz Gminy, Pani Celina Byś, Skarbnik Gminy oraz  Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych i referatów Urzędu Gminy. Pierwsze gratulacje Wójtowi Gminy złożyła Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Pani Maria Bodzioch oraz delegacja Urzędu Gminy w Żyrakowie, składając na ręce Wójta bukiet kwiatów.  Życzenia sukcesów  w dążeniu do osiągniecia upragnionego celu złożył Pan Paweł Jarosz, radny Rady Powiatu Dębickiego.   

Informator

Urząd Gminy w Żyrakowie: tel. 146807121, fax: 146807124, gmina@zyrakow.plwww.zyrakow.pl

GOPS Żyraków: tel. 146807105, 146807104, gopszyrakow@zyrakow.plwww.gopszyrakow.pl

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie: tel. 146822638, gzgk_zyrakow@interia.pl

Zespół Obsługi Finansowo Administracyjnej: tel. 146822636, 146822911, 146822921, zofa@zyrakow.pl

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie tel. 146812819, ckipzyrakow@gmail.comwww.ckip-zyrakow.org

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie: tel. 146822892, bibliotekazyrakow@gmail.com, www.bibliotekazyrakow.pl

 Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej: tel. 146701217