Informacja o rozpoczęciu działalności żłobka

W odpowiedzi na zapytania zainteresowanych uprzejmie informujemy co następuje:

• Żłobek w nowo powstałym budynku w Zawierzbiu rozpocznie działalność z dniem 1 luty 2019 r.
  • Rekrutację dzieci do żłobka przeprowadzi w styczniu nowo powołany dyrektor placówki lub osoba której te obowiązki zostaną powierzone.
  • Formularz zgłoszenia dziecka wraz z informacją dotyczącą zasad przyjmowania dziecka zostanie opublikowany w pierwszych dniach stycznia.

Projekt dla KGW

Informacja o projekcie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Kiermasz Wielkanocny 2015

Tegoroczny Kiermasz Wielkanocny odbył się w piątek, 20 marca w Straszęcinie. Pisanki, stroiki, palemki i świąteczne wypieki sprawiły, że wnętrza dworku w Straszęcinie wypełniły się wiosennym, świątecznym klimatem. Organizatorem kiermaszu i konkursu było Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, a Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, tradycyjnie objął patronat nad imprezą i był równocześnie jej gospodarzem. Niewątpliwą gratką dla odwiedzających kiermasz był pokaz malowania pisanek tradycyjną metodą batikową, przy użyciu wosku pszczelego oraz naturalnych barwników, prowadzony przez Panią Dorotę Szalwę ze Straszęcina.

Przekazała ona zainteresowanym jak m.in. odpowiednio przygotować jajka czy wybrać odpowiednie narzędzia do tworzenia wzorów. Pani Dorota po mistrzowsku opanowała techniki zdobienia jajek wielkanocnych a tworzone przez nią pisanki są małymi dziełami sztuki. W tym miejscu pragniemy złożyć jej serdeczne podziękowania za poświęcony czas, kultywowanie tradycji i chęć podzielenia się już trochę zapomnianą metodą/techniką tworzenia pisanek.

Organizator nie zapomniał również o strawie dla ciała. Uczestnicy mogli skosztować m.in. potrawy postnej w postaci tradycyjnego żuru i wielu innych smakołyków.

Podczas kiermaszu obył się jubileuszowy „XX Gminny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”. W konkursie wzięli udział wszyscy uczestnicy kiermaszu, zaś w skład komisji konkursowej weszli: Agata Dziedzic – plastyk CKiP w Żyrakowie - przewodnicząca, , Maria Czernik – Dyrektor CKiP w Żyrakowie, Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Danuta Klabacha – Prezes BS w Żyrakowie oraz Agnieszka Radwańska - Dyrektor ZSP w Wiewiórce.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

Kategoria Stowarzyszenia

• I miejsce – Stowarzyszenie „Razem w przyszłość” z Woli Żyrakowskiej
  • II miejsce – Stowarzyszenie „Nagoszyn otwarty na zmiany” z Nagoszyna
  • III miejsce - Bobrowskie Stowarzyszenie Aktywnych „Łączymy Pokolenia” z Bobrowej

Kategoria dorośli

• I miejsce – Dorota Szalwa ze Straszęcina
  • II miejsce – Aneta Sojka z Bobrowej
  • II miejsce – Justyna Hajdon ze Straszęcina

Przyznano również NAGRODĘ dla WTZ z Bobrowej Woli

Kategoria rodzinna

• I miejsce – Sebastian Piękoś z rodzicami z Korzeniowa