Gościmy

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Wyszukiwarka

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku mieszkańcy powiatu dębickiego będą mogli korzystać z nieodpłatnych porad prawnych udzielanych w pięciu punktach na terenie powiatu, które będą czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 12.00 (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w tym świąt państwowych).

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (w których prowadzenie powierzono organizacjom pozarządowym):

1. Gmina Czarna – (lokal biurowy w budynku w Czarnej, ul. Konarskiego 27) - Punkt obsługiwany przez Fundację Honestve Vivere
  2. Gmina Pilzno – (lokal biurowy w budynku w Pilźnie, ul. Rynek 6) - Punkt obsługiwany przez Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont”
  3. Gmina Żyraków- (lokal biurowy w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej) - Punkt obsługiwany przez Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom”

W dniach 07-10.12.2015 r. prezes OSP Krzysztof Moskal oraz dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Żyrakowie Elżbieta Ulak reprezentowali powiat dębicki w wizycie studyjnej w Wielkiej Brytanii. Była to nagroda za najefektywniejsze partnerstwo projektu „Powiat dębicki wolontariatem malowany”. Podczas wizyty zapoznano się z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych i innych podmiotów realizujących zadania publiczne na „wyspach”.

Zobacz więcej na stronach OSP w Żyrakowie ...

W dniu 29.12.2015 r. nasza jednostka pozyskała bezpłatnie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/24 Renault Midlum z KP PSP w Dębicy. Pojazd pozyskano dzięki przychylności KW PSP w Rzeszowie i KP PSP w Dębicy oraz wsparciu posła na Sejm Kazimierza Moskala.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy Żyraków w dniach 21 i 28 grudnia 2015 r. jest odwołany z powodu udziału w zaplanowanych na te dni posiedzeniach Sejmu RP.

Zmianie uległy godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie: W każdy poniedziałek od 4 stycznia 2016 Urząd Gminy jest czynny w godzinach 8.00 – 16.00.  Pozostałe dni (wtorek – piątek) godziny pracy pozostały bez zmian tj. 7.00 – 15.00.

NZOZ Mammo-MED oraz Urząd Gminy w Żyrakowie zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne które odbędą się w dniu 18 stycznia 2016 roku. Mammobus ustawiony będzie na rynku w Żyrakowie w godzinach 14.00 do 17.00. Zarejestrować można się pod numerem telefonu: 583257602 lub 583257605. Bezpłatnymi badaniami objęte są Panie od 50 do 69 roku życia, które nie miały wykonywanych badań w ciągu ostatnich 2 lat.

Na zaproszenie Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki w dniu 15 grudnia 2015 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz osoby wspierające ich działalność.  Celem spotkania była integracja przedstawicieli poszczególnych stowarzyszeń i  wzajemna wymiana doświadczeń oraz w sposób szczególny możliwość podkreślenia roli osób wspierających ich działalność. Przedstawiciele stowarzyszeń mogli zaprezentować swoje osiągnięcia oraz działania, których spektrum jest bardzo szerokie; prowadzą m.in. zajęcia o charakterze  edukacyjno–kulturalno- sportowym, organizują spotkania kulturalne, festyny plenerowe, wydają publikacje, albumy, aktywizują osoby starsze, organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzą działalność charytatywną, działalność na rzecz ochrony dóbr kultury, kultywują tradycję wsi, jej zwyczaje, potrawy i historię.

W dniu 17 grudnia 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu, odbyło się walne zebranie delegatów Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Podczas spotkania podsumowano poprzednią kadencję oraz zaprezentowano założenia Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

Rozdane zostały również nagrody, Stowarzyszenie „Zasowianki” z Zasowa otrzymało honorowy tytuł LEADER 2015, za szczególnie wyróżniającą, aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz prezentowania dorobku LGD „PROWENT” na targach, wystawach, konkursach różnych szczebli oraz promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego obszaru PROWENT.

Serdecznie gratulujemy.

Gminny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żyrakowie informuje, że dzień 31 grudnia 2015 r. będzie dniem wolnym dla pracowników POZ i Gabinetów Rehabilitacji w Straszęcinie i w Żyrakowie za dzień 26 grudnia 2015 r. Pacjenci w tym dniu będą objęci nadzorem Szpitala Powiatowego w Dębicy w ramach dyżuru nocnej i świątecznej opieki. Gabinety Rehabilitacyjne w Żyrakowie i w Straszęcinie w dniach 28 XII – 30 XII będą nieczynne.

Kierownik GSPZOZ w Żyrakowie
(-) Damian Działo

Jest o co walczyć, bo chodzi o kwoty do 25 tys. zł! To konkurs grantowy m.in. dla organizacji, instytucji, szkół, zrzeszeń, czy firm. Najlepsze pomysły infrastrukturalne lub dotyczące przedsiębiorczości zostaną wsparte, ale czasu jest bardzo mało, bo 31 grudnia o godz. 23:59 upływa ostateczny termin składania wniosków.

– Chodzi nam o to, by nie przegapić najciekawszych projektów. W Polsce istnieją zupełnie niesamowite, niezwykle wartościowe koncepcje dotyczące start-upów, przedsiębiorczości społecznej, inicjatyw infrastrukturalnych, które realnie odmienić mogą na lepsze naszą rzeczywistość. Bezwzględnie warto w nie inwestować, bo zysk społeczny może być olbrzymi – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

W sobotę 12.12.2015r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyna Nagoszyna  3:2. Pierwsze dwa sety padły łupem gości i gdy wydawało się Nagoszyn pewnie wygra za trzy punkty nastąpił przełom w grze gospodarzy, wygrali 3 seta i realnie zaczęli myśleć by ograć faworyzowany Nagoszyn. Czwarty set to już dominacja drużyny z Cieszęcin, dzięki dobrej zagrywce  i grze w obronie pewnie wygrali tego seta i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break. Piąty set dał wiele pozytywnych emocji i wrażeń gra punkt za punkt trzymała w niepewności do końca obie drużyny, jednak gospodarze w samej końcówce przechylili szale zwycięstwa na swoja korzyść i wygrali cały mecz utrzymując fotel lidera po I rundzie zasadniczej GALPS. W drugim meczu drużyna z Woli Wielkiej przegrała z drużyną z Góry Motycznej 1:3. Pierwszy set wygrany przez gospodarzy pokazał że walka o każdy punkt się opłaca, dzięki dobrej grze w końcówce seta Wola Wielka cieszyła się z prowadzenia w tym meczu.

W ramach realizacji projektu PSeAP (podkarpacki System e-Administracji) w Urzędzie Gminy w Żyrakowie zakupiono i wdrożono  28 komputerów biurkowych, 3 komputery przenośne,  1 infomat wewnętrzny, wykonano nową sieć komputerową LAN oraz wdrożono serwery, sprzęt aktywny, zabezpieczenia sieci i niezbędne oprogramowanie (systemy operacyjne dla serwerów oraz stacji biurowych, pakiety biurowe, oprogramowanie antywirusowe). Przedmiotem dostawy w ramach projektu była również dostawa 31 licencji oprogramowania obiegu dokumentów wraz z wdrożeniem, dostawa i wdrożenie 12 sztuk kwalifikowanych podpisów elektronicznych. Dla obywatela (mieszkańca gminy i nie tylko) najistotniejszym elementem całego projektu PSeaP było stworzenie portalu SeUI na którym zawarte są e-usługi dla mieszkańców. Gmina Żyraków docelowo udostępni 10 usług możliwych do załatwienia przez obywatela:

W sobotę 05.12.2015r. odbyła się IV kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Woli Wielkiej przegrała po bardzo zaciętym spotkaniu z drużyną Nagoszyna 2:3. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, wiele efektownych ataków i obron oraz walka o każdą piłkę pozwoliła kibicom obejrzeć piękne widowisko. Pierwsze dwa wygrane sety przez Wole Wielką zaskoczyły drużynę gości, jednak broniąca tytułu drużyna z Nagoszyna  nie dala za wygrana i  doprowadziła do tie-breaku by tam po heroicznej walce wygrać całe spotkanie 3:2. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Żyrakowa 3:1. Gospodarze pewnie wygrali pierwsze dwa sety licząc na szybką wygraną w tym meczu, jednak drużyna z Żyrakowa poprawiła nieco grę w trzecim secie urywając go drużynie z Cieszęcin. Czwarty set był już jednak pod kontrolą gospodarzy co pozwoliło wygrać całe spotkanie 3:1 i zdobyć cenne trzy punkty. Dziękujemy za piękne widowisko w IV kolejce GALPS.

Drużyna Wola Wielka

Jan Moskal(k),  Łukasz Moskal , Michał Moskal, Jarosław Żmuda, Damian Duś, Arkadiusz Krajewski, Marcin Krajewski, Karolina Działo

listopad 2015

Placówka duszpasterska w Żyrakowie przerobiona z dworskiego spichlerza Witolda Pieniążka herbu Odrowąż, Dworek w Korzeniowie z czasów Antoniego Potockiego, przedwojenny kościół w Straszęcinie, budowa kościoła w Nagoszynie wraz z pozującą lokalną społecznością początku XX wieku to perły fotografii wystawy w Dworku w Straszęcinie. Oprócz dworów, kościołów, domów pokrytych strzechami na zwiedzających spoglądają przodkowie budujący tamtą rzeczywistość obecnej gminy Żyraków: kierownik szkoły w Nagoszynie, Zygmunt Babczyn czy Bobrowej – Piotr Ortyński , Wanda i Leopold Szeraucowie, właściciele dworu w Korzeniowie, Andrzej i Krzysztof Jabłonowscy, Józef Dziurgot z Góry Motycznej, ale też dzieci przystępujące do komunii świętej w 1940 roku w Straszęcinie. Prezentowane zdjęcia mówią więcej niż tysiące słów o historii gminy Żyraków mówi jedna z liderek przedsięwzięcia. Wystawa opowiada historie tych, którzy istnieją w pamięci nielicznych, podkreślają twórcy wystawy. Wernisażowi wystawy „Okruchy wspomnień z dawnych lat zamknięte w prywatnej fotografii” towarzyszył wykład dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy, Jacka Dymitrowskiego pt. „Dwory i kościoły w gminie Żyraków ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego do 1945 roku”.

Stowarzyszenie Szkółka Piłkarska Straszęcin w okresie od 01 sierpnia do 30 listopada 2015 r. realizowało inicjatywę pod nazwą „Zdrowa alternatywa dla komputera – to zabawa na świeżym powietrzu” w ramach projektu Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt ten skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Żyraków i Gminy Czarna. W zajęciach udział wzięło 28 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Bezpłatne zajęcia sportowe miały na celu propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży jak również przedstawienie różnych form spędzania wolnego czasu. Gry i zabawy odbywały się na świeżym powietrzu (na boisku szkolnym), a gdy aura była niesprzyjająca – w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Straszęcinie. Zajęcia sportowe prowadzone były przez profesjonalnych trenerów z zakresu sportu, którzy jednocześnie przekazywali wiedzę z zakresu higienicznego trybu życia. Dzieci z ciekawością wykonywały polecenia, uczyły się współpracy. Poznały zdrową rywalizację oraz zawiązały nowe przyjaźnie.

Informujemy iż zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Żyraków z dniem 1 stycznia 2016 roku zmianie ulegają godziny pracy Urzędu Gminy w Żyrakowie.
W każdy poniedziałek Urząd Gminy będzie czynny w godzinach 8.00 – 16.00.  Pozostałe dni (wtorek – piątek) godziny pracy pozostają bez zmian tj. od 7.00 – 15.00.