Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

W dniu 16 grudnia 2016 r. delegacja Gminy Żyraków (Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Grzegorz Reguła – Zastępca Wójta Gminy Żyraków, Janusz Reguła – Kierownik GZGK) udała się na Ukrainę do miasta Kamionka-Buska celem podpisania umowy o współpracy. Umowę w imieniu  Gminy Żyraków podpisał Wójt Marek Rączka, w imieniu miasta Kamionka-Buska Mer tamtejszego  miasta Pan Oleg Jarosławowicz Omeljan. Podpisana umowa w ramach programu współpracy transgranicznej pozwoli Gminie Żyraków na pozyskanie dofinansowania dla gminy Żyraków w 2017 roku.

ARiMR przypomina, że w dniu

31 grudnia 2016 r.

upływa termin na dokonanie spisu bydła,

owiec, kóz i świń przebywających w siedzibie stada, który następnie należy dostarczać do Biura Powiatowego ARiMR.

Jest to obowiązek w odniesieniu do bydła i świń, który wynika z ostatniej nowelizacji art. 20a ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Na zaproszenie Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki w dniu 19 grudnia 2016 roku do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy oraz osoby wspierające ich działalność. Celem spotkania była chęć przedstawienia szerokiego spektrum działań i osiągnięć poszczególnych stowarzyszeń oraz w sposób szczególny możliwość podkreślenia roli osób wspierających ich działalność. Wójt Gminy podziękował za zaangażowanie w inicjatywy na rzecz społeczności gminy Żyraków, za otwartość, życzliwość i profesjonalizm organizacyjny oraz postawę gotowości bycia tam, gdzie jest potrzeba działania.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy najbardziej odczuwamy samotność. 20 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie Wójt Gminy Marek Rączka przy współudziale Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizował coroczną wieczerzę wigilijną dla osób samotnych z terenu naszej Gminy. Na uczestników wieczerzy czekały stoły zastawione tradycyjnymi wigilijnymi potrawami i ciastami. Jak każe tradycja zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Ksiądz Proboszcz Józef Jasiurkowski odczytał fragment Ewangelii i w swoim imieniu złożył zebranym świąteczne życzenia. Następnie Pan Wójt Marek Rączka przekazał życzenia aby ten świąteczny czas niósł  pociechę i radość, a także pomyślność  w nadchodzącym Nowym Roku.

Lokalna Grupa Działania PROWENT informuje o planowanym naborze wniosków w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW na lata 2014-2020 w zakresie podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Planowany termin naboru wniosków na w/w działania: rozpoczęcie naboru od połowy stycznia 2017 r. Dokładny termin naboru zostanie podany po uzyskaniu akceptacji Instytucji Wdrażającej tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

W środę 14 grudnia 2016 r. w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie panowała wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Sala widowiskowa wypełniła się szopkami, stroikami i świątecznymi ozdobami oraz licznie przybyłymi na Kiermasz Bożonarodzeniowy gośćmi. Każdy, kto w środowe popołudnie odwiedził Bożonarodzeniowy Kiermasz Świąteczny, mógł nie tylko poczuć magię zbliżających się świąt, ale też miał okazję zakupić wyjątkowe podarunki dla najbliższych. Oferta rękodzieła mogła zachwycić, misternym wykonaniem i pomysłowością, a co najważniejsze, były to unikatowe i niepowtarzalne egzemplarze. Podczas kiermaszu można było również poznać krótką historię zwyczajów i tradycji związanych z tym wyjątkowym okresem, posłuchać kolęd w wykonaniu Patrycji Wolskiej.

Komisja w składzie: Magdalena Wilk – plastyk przewodnicząca, Agata Dziedzic – plastyk, Krzysztof Pietrucha – pracownik CkiP w Żyrakowie przyznała:

Zuzanna Raś, kl. II PSP w Górze Motycznej

Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość przepięknych, świątecznych kartek w liczbie 382. Każdy uczestnik włożył nie tylko swoją pracę w ich wykonanie ale również swoje serce. Pomysłowość i staranność urzekła komisję, która miała trudne zadanie aby wybrać te najpiękniejsze. W rezultacie, przyznano aż 64 nagrody, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród, którego dokonał W-ce Wójt Grzegorz Reguła odbyło się w dniu 7 grudnia 2016 r. w siedzibie Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej,  organizatora konkursu. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, składamy serdeczne podziękowania. Każda z wykonanych przez Was kartek, ucieszy osobę, która otrzyma ją w korespondencji świątecznej, z Urzędu Gminy w Żyrakowie.

W sobotę 17.12.2016r. rozegrana została VII kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną OSP Żyraków 3:0. Wszystkie sety kontrolowali gospodarze, efektowne akcje i walka o każdą piłkę pozwoliły na wysokie i pewne zwycięstwo. Wygrana ta umocniła drużynę z Cieszęcin na fotelu lidera GALPS po I rundzie zasadniczej. W drugim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:2. Każdy z setów dał wiele emocji i dużo wrażeń. Piękne akcje w obronie efektowne bloki i walka o każdy punkt pozwoliły by o tym kto wygra ten mecz zadecydował tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się gospodarze i to oni wygrali to spotkanie utrzymując drugie miejsce w tabeli po I rundzie zasadniczej GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VII kolejce GALPS.  II Faza Zasadnicza rozpocznie się 14 stycznia 2017r. serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania.

Gmina Żyraków przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, w związku z powyższym prosimy o wypełnienie ankiety on-line.

ZOSIA

Chętnych do adopcji prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 146807102 lub 696767597

W sobotę 10.12.16r. odbyła się VI kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna  OSP Żyraków przegrała z drużyną Nagoszyna 0:3. Każdy z setów był pod kontrolą gości, dobra gra w każdym elemencie pozwoliła na pewną wygraną i awans na 3 miejsce w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Cieszęcin wygrała z drużyną z Góry Motycznej 3:1. Pierwsze dwa sety padły łupem gospodarzy i gdy wydawało się ze będzie to szybki mecz drużyna gości poprawiła grę w przyjęciu i udało im się urwać seta zeszłorocznym mistrzom. Czwarty set to już pewna wygrana drużyny z Cieszęcin co pozwoliło na umocnienie się na fotelu lidera Ligi GALPS. W trzecim meczu drużyna z Żyrakowa wygrała z drużyną Ciacho 3:0. Wszystkie sety to dominacja gospodarzy, dobra gra blokiem i na zagrywce pozwoliły pewnie wygrać całe spotkanie i awansować na 2 miejsce w tabeli GALPS. Dziękuje wszystkim drużynom za piękne widowisko w VI kolejce GALPS.

W sobotę 03.12.2016 r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Cieszęcin pokonała drużynę z Żyrakowa 3:1. Pierwszy set padł łupem gości co zapowiadało naprawdę zacięte spotkanie. W drugim secie obie ekipy walczyły o każdy punkt i dopiero gra na przewagi dała zwycięstwo gospodarzom w tym secie. Trzeci i czwarty set to już dominacja broniącego tytułu zespołu z Cieszęcin wygrywając całe spotkanie 3:1 i awans na pozycje lidera w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną Ciacho 0:3. Wszystkie sety to walka obu drużyn punkt za punkt, lepsi w końcówkach okazali się goście i to oni pewnie wygrali to spotkanie zdobywając cenne 3 punkty i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w V kolejce GALPS.

Więcej na stronach poświęconych GALPS Gminy Żyraków

W sobotę 03.12.2016r. odbyła się V kolejka Ligi GALPS. W pierwszym meczu drużyna Cieszęcin pokonała drużynę z Żyrakowa 3:1. Pierwszy set padł łupem gości co zapowiadało naprawdę zacięte spotkanie. W drugim secie obie ekipy walczyły o każdy punkt i dopiero gra na przewagi dała zwycięstwo gospodarzom w tym secie. Trzeci i czwarty set to już dominacja broniącego tytułu zespołu z Cieszęcin wygrywając całe spotkanie 3:1 i awans na pozycje lidera w tabeli GALPS. W drugim meczu drużyna z Góry Motycznej przegrała z drużyną Ciacho 0:3. Wszystkie sety to walka obu drużyn punkt za punkt, lepsi w końcówkach okazali się goście i to oni pewnie wygrali to spotkanie zdobywając cenne 3 punkty i awans na drugie miejsce w tabeli GALPS. Dziękujemy wszystkim drużynom za piękne widowisko w V kolejce GALPS.

Dyżur poselski Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala w Urzędzie Gminy w Żyrakowie w dniu 12 grudnia 2016 r. jest odwołany z powodu wykonywania innych ważnych obowiązków poselskich.

Większość ludzi pracuje, by zdobyć środki utrzymania, pracuje, bo musi, zaś oni pracują bezinteresownie, aby powstało DOBRO WSPÓLNE, którym jest m.in. odmalowana szkoła, powstały skwer zieleni w miejscu publicznym, wykonane ławeczki w parku, wiaty będące miejscem spotkań mieszkańców wsi, zajęcia dla dzieci lub seniorów,  spotkanie integrujące lokalną społeczność, aerobik dla pań, przygotowany koncert, zorganizowany wieczór poezji, a więc wszystko to, z czego korzysta ogół lokalnej społeczności.

Miło nam poinformować, iż Koło Gospodyń Wiejskich „Zasowianki” z Gminy Żyraków zwyciężyło w głosowaniu czytelników „Nowin” w plebiscycie kół gospodyń Wiejskich 2016 r.  Podczas finałowej gali która odbyła się  w Miejskim Ośrodku Kultury - Kino „Kosmos” w Dębicy (1.12.2016 r.) przedstawicielki Gminy Żyraków otrzymały wartościowe nagrody. Było dużo radości, sporo wzruszeń i mnóstwo gratulacji. Gratulujemy „Zasowiankom” zwycięstwa w plebiscycie i życzymy dalszych sukcesów, dziękujemy za pielęgnowanie tradycji.

IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Bajek i Ballad Adama Mickiewicza pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”

W kalendarzu uroczystości organizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem szczególne miejsce zarezerwowane jest na obchody Dnia Patrona. Nasza szkoła pamięta o autorze „ Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda”, „Dziadów”, sonetów, liryków, ballad i bajek przy okazji rocznicy jego śmierci, która miała miejsce 26 listopada – przypomniała w swoim wystąpieniu Dyrektor Szkoły Pani Bożena Madej. W tym dniu corocznie szkoła świętuje Dzień Patrona , a co 2 lata organizuje Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza dla uczniów szkół podstawowych gminy Żyraków ,który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”. Tradycja lat, a jednocześnie inna kreatywność artystyczna sprawiają, że dzień ten  każdego roku jest wyjątkowym świętem.