Jesteś tutaj:

Dzień: 2019-09-04

W dniu 29 sierpnia 2019 roku w Dworku w Żyrakowie odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej “Ku czci pamięci miejsc historią wojny naznaczonych”. Ekspozycja upamietniająca 80-lecie wybuchu II wojny światowej na terenie dzisiejszej gminy Żyraków powstała z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żyrakowskiej i Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Wystawa jest pokłosiem warsztatów fotograficznych, których celem było uwiecznienie miejsc związanych z II wojną światową, pacyfikacji i ludzi, którzy wówczas zginęli lub ryzykując własne życie pomagali innym. Dodatkowo ekspozycja wzbogacona została o pamiątki rodzinne, zdjęcia i dokumenty, eksponaty militarne oraz poruszające historie pochodzące m.in. z pamiętnika Anny Węgrzyn czy też powieści Haliny Niziołek pt. “Pola zielone, wciąż widzę je…”. Większość zdjeć została po raz pierwsz zaprezentowana na wystawie, są to m.in. fotografie rodzin pomordowanych podczas pacyfikacji w Bobrowej i w Wiewiórce czy też fotografie osób odznaczonych tytułem “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Wszystkich zgromadzonych powitała Dyrektor CKiP Aneta Domaradzka, zaś słowo wstępu do wystawy przygotowała Agnieszka Weryńska – Przybyś. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Dyrektor Biura Podkarpacjiej Izby Rolniczej Wiesław Lada, Radny Gminy Żyraków i Prezes OSP w Bobrowej Tadeusz Orłowski,  Prezes OSP w Żyrakowie Krzysztof Moskal, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej Diana Wójcik, Sołtys Woli Żyrakowskiej Aneta Niedzielska, Prezes OSP w Woli Żyrakowskiej Przemysław Stachnik, Artur Getler z Muzeum Regionalnego w Dębicy, krewni osób zasłużonych podczas II wojny światowej, córka Jana Dziurgota – Janina Ferenc, siostry Stanisława Mroczki – Katarzyna Kopala i Stanisława Piękoś, zięć Władysławy Bartkowicz – Jan Chudy, Marzena Mordarska-Czuchra, Mieczysław Wójtowicz oraz uczestnicy warsztatów fotograficznych. Podczas otwarcia zostały wręczone podziękowania osobom, które wzięły udział w tworzeniu tej wystawy, a otrzymali je Jolanta Jaszcz, Halina Mikrut, Irena Tomaszewska, Wioletta Tomaszewska-Dec, Jan Chudy, Edward Cholewa, Andrzej Więś, Diana Wójcik oraz Marzena i Krzysztof Czuchrowie. Wójt Marek Rączka wręczył również dyplomy uczestnikom warsztatów fotograficznych, a odebrali je: Eliza Stachnik, Gabriela Niedzielska, Aleksandra Wszołek, Jakub Wszołek, Barbara Hajdon, Izabela Hajdon, Agata Wilk, Piotr Longosz, Andżelika Momola, Mateusz Dziadowiec i Magdalena Czaja. Bardzo dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy w godzinach pracy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Mamy nadzieję, że otwarta wystawa będzie przyczynkiem do pogłebiania historii naszego regionu.