Z Szymborską Gminie Żyraków po drodze

Zapał twórczy uczniów i nauczycieli, pozytywna motywacja do pracy, duch rywalizacji, i jak przystało na spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej, poczucie humoru – wszystko to towarzyszyło „Podchodom literackim” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Górze Motycznej we współpracy z Zespołem Szkół w Nagoszynie, grupą nieformalną polonistów „Niektórzy” oraz CKiP w Żyrakowie pod honorowym patronatem Wójta Gminy Żyraków.

W zabawie z literaturą wzięli udział przedstawiciele 9 szkół z terenu gminy Żyraków, w tym SP w Górze Motycznej, SP w Korzeniowie, SP w Mokrem, ZS w Nagoszynie, ZS w Straszęcinie, SP w Wiewiórce, SP w Woli Wielkiej, SP w Zasowie, ZS w Żyrakowie.

W programie spotkania było kilka konkurencji, w tym „Nadaj nowe życie codziennej prasie”, czyli wspólne wykonanie kolaży przez drużyny uczniów i nauczycieli. Powstały barwne, czasami humorystyczne kompozycje, których idee zaprezentowali liderzy grup. Nie zabrakło w tych prezentacjach języka poezji i nawiązań do twórczości Szymborskiej. Była to rozgrzewka przed kolejnym zadaniem – „Nie hejtuję, tylko lepiejuję”, czyli układaniem limeryków na wylosowany temat. Na wzór „lepiejów” poetki powstały humorystyczne, czasem refleksyjne wierszyki, m.in. na temat szkoły, gminy Żyraków, telewizji, Internetu, mody, kulinariów, sportu. W następnej konkurencji, „Znaszli ten wiersz?” uczniowie już samodzielnie wykazali się bardzo dobrą znajomością konkursowych wierszy, w większości rozpoznając bezbłędnie fragmenty przytoczonych utworów. Drużyny świetnie sobie poradziły również z ułożeniem z puzzli portretu Wisławy Szymborskiej, a także odnalazły rzeczy, które stały się lirycznymi bohaterami wierszy noblistki.

Zadania przygotowane przez organizatorów wymagały nie tylko kreatywności i wiedzy, ale również szybkości wykonania. Zgodnie z zasadami podchodów, korzystając ze wskazówek, liderzy drużyn szukali kopert z zadaniami umieszczonych w różnych częściach szkoły.

Magicznym momentem było oddanie przez młodzież głosu samej poetce. Każda z drużyn prezentowała znaleziony „na gorąco” wiersz Szymborskiej o życiu, a takich w spuściźnie literackiej naszej noblistki niemało. Uczniowie, siedząc w kręgu, kolejno odczytywali utwory poetki. Cisza, momentami wzruszenie, zasłuchanie i poczucie ważności tej ulotnej chwili to niewątpliwie „wartość dodana” całego spotkania.

Wszystko, co dobre, musi się zakończyć… Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka wręczył uczestnikom literackich zmagań pamiątkowe statuetki i nagrody książkowe. Uśmiechy na twarzach uczestników, zadowolenie, przyjacielska atmosfera to nagroda dla organizatorów warsztatów, którzy dziękują reprezentacjom szkół za przyjęcie zaproszenia. Lidia Piękoś, jednak z polonistek z grupy nieformalnej „Niektórzy” ze Straszęcina podsumowała spotkanie: „Podchody literackie były świetnym spotkaniem z Szymborską, która zachwyca i umiejętnością żonglowania słowami, i odnajdywaniem absurdów, ale też niezwykłym odkrywaniem poezji w ogóle”. Poezji, która NIEKTÓRYCH zachwyca.

Działanie dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gmina Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A