Nowe stawki za wywóz odapdów

MIESZKAŃCY GMINY

Na terenie gminy Żyraków od dnia 01 kwietnia 2020 roku ulega zmianie metoda naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Stawka opłaty miesięcznej zbiórki selektywnej (segregacja) stanowić będzie iloczyn liczby osób zamieszkujących nieruchomość oraz stawki miesięcznej opłaty wynoszącej 23 złote (Uchwała Rady Gminy Żyraków z dnia 30 grudnia 2019 roku Nr XII/144/19).

Mieszkańcy, którzy posiadają kompostowniki mogą dokonać odliczenia w wysokości 2 złote miesięcznie za 1 osobę zamieszkującą nieruchomość. Właściciele którzy nie wypełniają obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych będą wnosić opłatę w wysokości 69 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. Konieczność zmiany stawki wprowadzonej przez Gminę Żyraków podyktowana była znaczącym wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wzrostem kosztów składowania, energii, transportu, opłat za korzystanie ze środowiska, w tym za składowanie i magazynowanie odpadów w postaci tzw. „opłaty marszałkowskiej” oraz cenami za zagospodarowanie odpadów dyktowanymi przez Regionalne Instalacje.

Z up. Wójta

(-) Grzegorz Reguła