Spektakl „Obrońca” w 150. rocznicę śmierci Edmunda Bojanowskiego

Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” i Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej zapraszają na spektakl „Obrońca” w reżyserii Roberta Chodura, który 12 i 13 grudnia na scenie Domu Kultury „Śnieżka” wystawią aktorzy Teatru „Kurtyna” i Grupa Artystyczna „Safo”.

Spektakl „Obrońca” przybliża postać błogosławionego Edmunda Bojanowskiego – twórcy ochronek wiejskich dla dzieci, innowatora społecznego, pedagoga, działacza na rzecz chorych i najuboższych, twórcy dwóch czasopism, regionalisty zafascynowanego folklorem wiejskim i zaangażowanego w prowadzenie badań archeologicznych i literackich oraz gromadzenie pamiątek historycznych, krzewiciela oświaty i czytelnictwa, założyciela Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Służebniczek. W 2021 roku obchodzimy 150. rocznicę jego śmierci. To dobra okazja, aby bliżej poznać tego zwykłego, a zarazem niezwykłego człowieka, którego 13 czerwca 1999 roku w Warszawie beatyfikował święty Jan Paweł II.

Sztuka przedstawia wybrane fragmenty z życia Edmunda Bojanowskiego, zarówno te powszechnie znane, jak również te, o których na co dzień nie pamiętamy. Poznamy ludzi i wydarzenia, które wpłynęły na rozwój jego osobowości, ukształtowały jego charakter i były inspiracją do działalności społecznej i charytatywnej. Nieznane dotąd wątki z jego życiorysu pozwalają lepiej zrozumieć i przybliżyć nam postać człowieka, który staje się podobny do nas. Jak kiedyś, tak i teraz „schodzi on z piedestału”, by być bliżej człowieka, by dalej inspirować, przekonywać, że każda życiowa droga może być tą, która prowadzi do świętości. W spektaklu usłyszymy m.in. nieznane wiersze romantycznych poetów – Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida, napisane specjalnie dla Bojanowskiego, a także jego utwory i zapisane refleksje w „Dzienniku”, który prowadził.

scenariusz: S. Katarzyna Szulc SBDNP
reżyseria: Robert Chodur
występują: aktorzy Teatru Kurtyna, Grupa Artystyczna Safo
przygotowanie wokalne: Magdalena Białorucka – Ogorzelec
muzyka: Piotr Madura
światła: Krzysztof Czernia

ŹRÓDŁO