Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2024

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i tekst

10 drużyn żeńskich i 11 męskich wystartowało w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozgrywki odbyły się 22 września 2024 r. na stadionie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Druhowie i druhny rywalizowali w sztafecie pożarniczej, ćwiczeniu bojowym i musztrze. Gminę Żyraków reprezentowały 3 drużyny męskie: OSP Góra Motyczna, Wola Żyrakowska i Korzeniów oraz 2 drużyny żeńskie: OSP Wiewiórka i Bobrowa

W efekcie zaciętej rywalizacji wśród pań triumfowała drużyna OSP Brzeźnica, na drugiej pozycji uplasowały się zawodniczki OSP Słotowa, a trzecią lokatę zdobyły druhny z OSP Wiewiórka.

Wśród drużyn męskich najlepsi okazali się zawodnicy OSP Słotowa, drugie miejsce wywalczyli reprezentanci OSP Nawsie Brzosteckie, natomiast trzecie – OSP Żdżary.

W musztrze najwyższy wynik uzyskały panie z OSP Jaźwiny oraz panowie z OSP Słotowa.

Zawody zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Dębicy, przy udziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Zwycięzcom gratulujemy

Miejscowość Wiewiórka słynąca z uprawy ziemniaków w dniu 22 września 2024 r. obchodziła wyjątkowy dzień. Już po raz 11. odbył się tam Dzień Ziemniaka, podczas którego nie brakowało pysznego jedzenia, występów artystycznych i świetnej zabawy.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczyście od Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii pw. Maksymiliana M. Kolbego w Wiewiórce – ks. Roberta Głuchowskiego. Dalsza część miała miejsce na stadionie w Wiewiórce, gdzie wszystkich zgromadzonych oficjalnie powitał Wójt Gminy Żyraków – Marek Rączka. W przemówieniach głos zabrali również: Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego, Robert Ciszczoń – Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego i Radny Powiatu Dębickiego oraz Tadeusz Kulas – Radny Gminy Żyraków.

Następnie przygotowano bogaty program artystyczny. Na scenie wystąpili: przedszkolaki i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce oraz goście z miasta partnerskiego Mena z Ukrainy.

Kolejny punkt imprezy był skierowany do najmłodszych, podczas którego odbyła się zabawa z animacją KINDER SID, a w tym szalona PIANA PARTY. Atrakcji dla dzieci nie było końca. Panie ze Świetlic Wiejskich przygotowały Kącik Animacyjny, były bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie, a także przejażdżki kucykami.

Oczywiście nie mogło zabraknąć również ulubionych konkurencji ziemniaczanych, w których udział brali chętni uczestnicy imprezy, którzy swoich sił spróbowali w obierce ziemniaka, slalomie w workach czy jedzeniu placków ziemniaczanych na czas.

Więcej „XI DZIEŃ ZIEMNIAKA W WIEWIÓRCE”

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Gminy Żyraków o solidarność
z poszkodowanymi przez powódź i przekazywanie artykułów
do wymienionych poniżej punktów w każdej miejscowości naszej gminy.

 

W dniu 17 września 2024 r. w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce uczniowie szkół podstawowych wysłuchali wykładu historycznego pt. „Lotnicze epizody z historii Wiewiórki i regionu dębickiego”. O interesujących faktach i osobowościach, w tym o historii podporucznika pilota Edwarda Pytki pochodzącego właśnie z Wiewiórki opowiadał historyk Artur Getler z Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Wykład odbył się w ramach zadania pn. „Organizacja i przeprowadzenie 6 otwartych inicjatyw edukacyjnych w utworzonej sali szkoleniowej w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności” objętego Podkarpackiem Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025 oraz dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Z okazji 80. rocznicy wywózki żołnierzy Armii Krajowej z Mokrego na Sybir oraz 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w dniu 15 września 2024 r. w Zasowie i Mokrem odbyły się obchody Powiatowego Dnia Sybiraka. Uroczystą Mszę Św. w intencji Sybiraków i mieszkańców Mokrego w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława BM w Zasowie celebrowali ks. Proboszcz Paweł Skraba, ks. Grzegorz Gałat oraz ks. Senior Władysław Dudek. Oprawę muzyczną podczas ceremonii zapewnił Chór Parafialny z Zasowa. Podczas Mszy św. obecne były poczty sztandarowe: Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy, Związku Sybiraków z Tarnowa wraz z delegacją na czele z prezesem Janem Kitą, Jednostek OSP z Straszęcina i z Zasowa, szkół podstawowych z Zasowa, Góry Motycznej, Woli Wielkiej i Straszęcina, a także poczty PSL z Wiewiórki i Góry Motycznej.

Po mszy odbyła się część oficjalna, w której głos zabrali: Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Czesław Łączak.

Częścią artystyczną wydarzenia był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mokrem.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek pod Kapliczką Sybiraków w Mokrem, gdzie wartę honorową pełniła reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy.

Wydarzeniu towarzyszyły w kościele i w szkole wystawy dioram pn. „Palmiry 1939-1941”, „Za każdy kamień Twój Stolico” i inne z cyklu „Historia Mojej Ojczyzny w miniaturze zamknięta” autorstwa Gromosława i Gustawa Gizów reprezentujących KHM „Ogniwko”. Ponadto w szkole w Mokrem przygotowano również wystawę IPN pn. „Wieś miedzy totalitaryzmami 1939-1945”.  

Uroczystości poprowadziła Pani Bożena Madej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrem, zaś słowa podziękowania dla współorganizatorów i wszystkich zgormadzonych skierowała Pani Agnieszka Czapiga – była Sołtys wsi Mokre, a zarazem była Radna Rady Gminy Żyraków.

Na wydarzenie zaprosili: Starosta Powiatu Dębickiego, Wójt Gminy Żyraków oraz Sołectwo Mokre, zaś współorganizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Parafia pw. Św. Stanisława BM w Zasowie, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrem.

 

❗️❗️❗️

UWAGA ZMIANA PROGRAMU
Ze względu na przewidywane niekorzystne warunki atmosferyczne Msza Św.
zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym w Zasowie, zaś po części
artystycznej nastąpi przejazd pod kapliczkę w Mokrem
w celu złożenia wiązanek.
Prosimy o zapoznanie się z informacją na plakacie.

Do góry

Skip to content