O programie

PŻiO + partnerzy

Gmina Żyraków jako partner przystąpiła do realizacji projektu pn. LIFE Podkarpackie „ Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiegoz uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie- żyj i oddychaj””.

Współbeneficjętami   projektu  na terenie województwa podkarpackiego jest 61 gminy w oraz instytucje takie jak: Stowarzyszenie „EKOSKOP”, Instytut Technologii Paliw i Energii, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego

Całkowity budżet projektu dla Gminy Żyraków wynosi 824 728 zł z czego 308 860 zł to środki z NFOŚiGW, 471 744 zł z Programu LIFE Unii Europejskiej, 44 124 zł to wkład własny gminy.

LIFE Podkarpackie jest inicjatywą, której celem jest skuteczne wdrażanie Programu Ochrony Powietrza dla strefy Podkarpackiej poprzez promowanie zrównoważonego korzystania
z energii, stosowanie dobrych praktyk  proekologicznych oraz  mobilizację środków publicznych i prywatnych na rzecz poprawy jakości powietrza i  efektywności energetycznej.

W ramach LIFE (Program Działań na Rzecz Środowiska i Klimatu)  Doradca ds. powietrza
i energii  świadczy fachowe usługi  doradztwa w zakresie wymiany starych pieców tzw. „kopciuchów” na niskoemisyjne, ekologiczne źródła ciepła (w tym odnawialne źródła energii OZE). Mieszkańcom zostaną udzielone informację w jaki sposób pozyskać dofinasowanie do przeprowadzenia działań związanych z termomodernizacja budynków oraz  z jakiej oferty
i rozwiązania skorzystać. Doradca  udzieli pomocy przy wypełnianiu  wniosków związanych
z pozyskiwaniem środków na realizację zdiagnozowanych potrzeb z dostępnych programów pomocowych (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd, , Moje Ciepło itp.)

Realizacja projektu opiera się również na prowadzeniu  szeregu kampanii informacyjno-edukacyjnych,  podnoszących świadomość lokalnych mieszkańców na temat smogu, wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka oraz działań zmierzających do ich zminimalizowania.