Szkoła tętniąca życiem

Akcja „Razem na święta”, którą propaguje Minister Edukacji Narodowej, zachęca szkoły do pomocy innym, szczególnie przed świętami oraz propaguje ideę budowania wspólnot. Uczniów Góry Motycznej nie trzeba specjalnie zachęcać do takich akcji, bowiem od wielu lat tradycyjnie zapraszają swoich rodziców, dziadków, sąsiadów i znajomych na jasełka w ich wykonaniu. Tu, w Górze Motycznej, angażują się w przygotowanie wieczoru wigilijnego: parafia, szkoła, organizacje pozarządowe, rada rodziców, rada sołecka, rada parafialna. W niedzielne popołudnie spotkali się wszyscy działający na rzecz mieszkańców Góry Motycznej, aby razem podczas spotkania opłatkowego dzielić się radością.
Takie przedsięwzięcia są okazją do podziękowań, których tu nie zabrakło. „Dziękuję” to jedno z najpiękniejszych i najbardziej pojemnych słów świata, w którym mieszczą się kilogramy szacunku i uznania – nie kryła radości z licznie przybyłych mieszkańców Góry Motycznej dyrektorka szkoły. Podkreślała, że niewielka wiejska szkoła tętni życiem od 7 rano do 21 wieczór dzięki zaangażowaniu mieszkańców Góry Motycznej i również w to niedzielne popołudnie nie zabrakło chętnych, aby spotkać się w gościnnej placówce. Jej uczniowie wykreowali głównych bohaterów Misterium Bożego Narodzenia: Świętą Rodzinę, aniołów, pasterzy i mędrców, przenosząc zgromadzonych w klimat dawnego Betlejem. Nie zabrakło też czarnych charakterów: podstępnego Heroda, diabłów czy groźnej śmierci, którzy w żartobliwy sposób przywoływali kolejne biblijne sceny obrazujące okoliczności narodzin Jezusa. Odwieczną walkę dobra ze złem oddano poprzez brawurowo wykonany układ choreograficzny. Pojawiły się też akcenty wiążące wydarzenia sprzed ponad 2000 lat


z rzeczywistością współczesnej polskiej szkoły i lokalnego środowiska, bowiem do stajenki betlejemskiej pospieszyli uczniowie szkoły w Górze Motycznej, oddając hołd Dzieciątku słowem i tańcem. Jasełka wzbogaciły kolędy i pastorałki śpiewane przez najmłodszych
oraz Gminny Zespół Artystyczny. Panie z Koło Gospodyń Wiejskich „Górzanki” dwa dni wypełniały szkołę entuzjazmem, zapałem i przepięknymi zapachami przygotowywanych potraw, a oczywiście królowały tradycyjne pierogi, których 1500 sztuk zachwyciło najbardziej wymagające podniebienia i wszystko po to, żeby staropolska gościnność mieszkańców Góry Motycznej była kultywowana. Współpraca mieszkańców Góry Motycznej od wielu lat owocuje pięknym wydarzeniem, którego co roku jestem uczestnikiem – podsumował spotkanie wójt gminy Żyraków, Marek Rączka.