Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Co się za nimi kryje? Historia żyje w nas, we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach i przedmiotach. Jedynka ponownie zaprasza słuchaczy do udziału w konkursie na najciekawsze pamiątki. Tym razem tematem przewodnim będzie wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs startuje 15 lipca i potrwa do końca wakacji.
Program 1 zachęca do zagłębienia się w swoje domowe archiwa, albumy, pamiątki po rodzicach i dziadkach. Może znajdzie się w nich coś, co wiąże się z rokiem 1920? Zdjęcie z Marszałkiem? Powołanie do wojska? Albo odznaczenie, jakie dziadek dostał po wojnie polsko-bolszewickiej? W wielu domowych szufladach wciąż czekają na odkrycie unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja „Moje Archiwum”.
W ubiegłym roku tematem przewodnim było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem konkurs koncentruje się na pamiątkach związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Akcja startuje już w środę, 15 lipca, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 sierpnia.
– To wspaniały projekt, który ma na celu dotarcie do bardzo cennych, wartościowych i nadal nierozpoznanych materiałów archiwalnych, czyli źródeł historycznych, które są przechowywane w przysłowiowych szufladach, w rodzinnych, prywatnych, archiwach – mówi Joanna Chojecka, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, szefowa jury. – W ubiegłym roku wspólnie ze słuchaczami radiowej Jedynki oraz Archiwum Akt Nowych udało się stworzyć niepowtarzalne rodzinne archiwum pełne oryginalnych zdjęć i wyjątkowych wspomnień. Mam nadzieję, że tak będzie również tym razem – dodaje Przewodnicząca Kapituły.
Jedynka czeka na fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Można je przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod adresem mojearchiwum.polskieradio.pl. Kapituła weźmie pod uwagę oryginalność prezentowanego eksponatu lub eksponatów, wartość poznawczą, wielkość zbioru oraz jego rolę w rodzinie. Wyróżnione zdjęcia będzie można oglądać na stronie konkursu.
Właściciele najciekawszych lub najbardziej wartościowych dokumentów zostaną nagrodzeni w wielkim finale, który odbędzie się w audycji „Lato z Radiem” 29 sierpnia. Główną nagrodą jest laptop marki Apple – notebook Apple Macbook Air 13. Przewidziane są także atrakcyjne nagrody tygodniowe w postaci smartfonów Samsung Galaxy M21.
Eksponaty oceniać będzie Kapituła konkursu pod przewodnictwem Joanny Chojeckiej – zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w składzie: Marcin Zarzecki (Prezes Polskiej Fundacji Narodowej), Beata Żelazek (Departament Popularyzacji Działalności Archiwalnej) oraz Jolanta Fajkowska i Anna Perek-Zaborska (Program 1).
🔶 Szczegóły konkursu i regulamin można znaleźć TUTAJ.