Burza – vademecum zachowań

Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i często gwałtownym. Zawsze niesie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co więc robić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? Na co zwrócić uwagę będąc w pomieszczeniu? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak powinniśmy się wówczas zachować.

Poza domem
• jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
• unikać przebywania pod drzewami,
• unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
• jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
• natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
• osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
• Na wodzie: jeżeli pływamy lub znajdujemy się na statku wodnym lub desce windsurfingowej, kitesurfingowej, sup należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody – woda to przewodnik i jest ekstremanie niebezpieczna w czasie burzy,
• w aucie – pozostać w samochodzie, stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
• unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
• jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

W domu
• zamknąć okna i drzwi,
• usunąć z parapetu zewnętrznego/balkonu/ogrodu niezabezpieczone przedmioty, które może porwać wiatr,
• unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
• odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna,
• przygotować świeczki lub latarkę, na wypadek przerw w dostawie prądu,
• jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne lub administratora mieszkania, domu czy osiedla.

Porażenie piorunem – co robić
• należy zbadać stan ogólny poszkodowanego,
• trzeba sprawdzić, czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne,
• jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, czyli zewnętrznego masażu serca,
• w przypadku złamań należy unieruchomić uszkodzoną kończynę,
• jeżeli na ciele są ślady oparzenia, to należy – o ile to możliwe – chłodzić je zimną wodą z zachowanie delikatność przez ok. 5 minut, następnie przyłożyć jałową gazą,
• Koniecznie skontaktuj się z Pogotowiem Ratunkowym lub innymi dostępnymi służbami medycznymi.

STARAJ SIĘ UNIKAĆ SYTUACJI, W KTÓREJ PODCZAS BURZY PRZEBYWASZ POZA BEZPIECZNYM MIEJSCEM SCHRONIENIA. W TYM CELU SPRAWDZAJ PROGNOZY POGODY, OSTRZEŻENIA I KOMUNIKATY. OBSERWUJ NIEBO, BY Z WYPRZEDZENIEM REAGOWAĆ NA ZBLIŻAJĄCE SIĘ ZAGROŻENIE.

Dodatkowe informacje i teksty na temat burz znajdziesz w magazynie Obserwator IMGW-PIB:
https://obserwator.imgw.pl/czy-miasto-napedza-burze/
https://obserwator.imgw.pl/czas-piorunow-czyli-czym-wlasciwie-jest-chmura-burzowa/

Wszelkie niezbędne informacje dostępne są w serwisie pogodowym IMGW-PIB: meteo.imgw.pl, w aplikacji mobilnej: aplikacjameteo.imgw.pl oraz na profilu facebookowym: Burza-Alert-IMGW. Pamiętaj o alertach RCB, które otrzymujesz bezpośrednio na swoje urządzenie mobilne.

Materiał powstał we współpracy z RCB.