10-lecie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Korzeniowie

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Korzeniowie działa już 10 lat. Z tej okazji 30 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie okolicznościowe, w trakcie którego ślubowanie na sztandar złożyło –13 druhów z DDP oraz 10 z MDP. Ponadto wręczono odznaki MDP – 4 brązowe, 6 srebrnych oraz 12 złotych. Dla zasłużonych na rzecz MDP wręczono okolicznościowe statuetki. Po zakończeniu części oficjalnej członkowie MDP oraz Dziecięcej Drużyny Pożarniczej zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Z-ca wójta Gminy Grzegorz Reguła, Proboszcz parafii Korzeniów ks. Piotr Machnik, Sołtys wsi Korzeniów p. Agnieszka Leska, P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korzeniowie p. Małgorzata Morawczyńska,

Druhowie OSP oraz rodzice członków DDP.

Historię Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przybliżył opiekun drużyn dh Adam Strojek. 6 stycznia 2013 r. Zarząd podjął stosowną Uchwałę dotyczącą powołania MDP. Pierwsza Drużyna liczyła wtedy 12 członków, którzy w dniu 3 maja 2013 r. złożyli ślubowanie na sztandar. W 2018 roku powstała Dziecięca Drużyna Pożarnicza. Łącznie przez 10 lat akces do MDP i DDP złożyło 88 dzieci z czego 71 przystąpiło do drużyn. Od początku powstania, druhowie czynnie uczestniczyli w uroczystościach kościelnych oraz w uroczystościach lokalnych organizowanych przez OSP m.in.: kilkukrotnie startowali na Powiatowych Zawodach Małych Strażaków oraz w Jesiennych Biegach Małych Strażaków w Łękach Dolnych, brali udział w Festynie Gminnym na 100 lecie Odzyskania Niepodległości oraz uczestniczyli w Wojewódzkim Zlocie na Stulecie odzyskania Niepodległości w Skołyszynie. Brali również udział w Powiatowych i Wojewódzkich Dożynkach gdzie prezentowali wieńce dożynkowe. Druhowie MDP uczestniczyli w pieszej pielgrzymce do Zawady oraz 5-krotnie w Pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej. Corocznie czynnie uczestniczyli w Dekanalnym Spotkaniu Młodych organizowanych przy parafii. Nie zabrakło również wycieczek, do: Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik, Muzeum Wincentego Witosa, Państwowej Straży Pożarnej, Sanktuarium św. Karoliny w Zabawie.

Członkowie MDP byli nawet w Czechach w ramach rewizyty za Światowe Dni Młodzieży.

W 2018 r. Drużyna MDP została sklasyfikowana na 4 miejscu w Konkursie Nowin na Najlepszą Drużynę MDP w województwie podkarpackim. Jednak największym sukcesem działania MDP w Korzeniowie jest to, że wielu jej druhów zasiliło szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeniowie (13 druhów).

foto. Anna Lipa