Bo Niepodległa wciąż w sercach mieszkańców Gminy Żyraków

Tym razem 10. listopada i tym razem w Górze Motycznej rozpoczęliśmy świętowanie Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Wójta Gminy Żyraków. Niepodległość powitaliśmy wieczorową porą, w modlitwie, zadumie, zjednoczeniu, ale też wśród gwaru dzieci, śpiewu pieśni patriotycznych, werbli, tańców narodowych, z udziałem symbolicznego teatru, przy żołnierskiej grochówce i w towarzystwie licznie przybyłych mieszkańców i gości. Rozbłysła dla nas z nową siłą i w nowym spojrzeniu – 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W parafialnym kościele pw. Chrystusa Króla w Górze Motycznej uczestniczyliśmy w podniosłej Mszy Świętej z homilią o charakterze patriotycznym. Po nabożeństwie poświęcono postument błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na lokalnym rynku w Górze Motycznej dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej wspierani przez dorosłych przedstawili symboliczną sztukę ilustrującą wydarzenia historyczne z 1918 roku z Dębicy. Przedsięwzięcie to wynik wieloaspektowej współpracy Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Parafii pw. Chrystusa Króla w Górze Motycznej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Motycznej, Stowarzyszenia KGW Górzanki, Rady Rodziców SP w Górze Motycznej, Stowarzyszenia Góra Możliwości z Góry Motycznej, Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej, Gminy Żyraków, Muzeum Regionalnego w Dębicy i wielu, wielu życzliwych wolontariuszy.

Składamy wyrazy wdzięczności dla Jana i Piotra Moskalów, którzy zagrali rotmistrza Tadeusza hr. Łubieńskiego i Franciszka Kolbusza, Adama Kaczora, który wcielił się w rolę radcy Dihma oraz Matusza Selwy, który zagrał adwokata dr Friedberga. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób dołożyli swoją cegiełkę, byśmy mogli świętować uroczyście i pięknie ku chwale Niepodległej.

Wsparcie finansowe działań w ramach realizacji projektu pn. „Przeszłość oczami współczesności” ze środków programu „Działaj Lokalnie 2023” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa.,