Gminne Obchody z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Wspaniała patriotyczna uroczystość z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się 30 kwietnia 2024 r. na Rynku w Żyrakowie. Poprowadziła ją Pani Elżbieta Ulak – Dyrektor Zespołu Szkół w Żyrakowie, która wygłosiła wzruszające przemówienie, podkreślając w nim nie tylko znaczenie i doniosłość przyjęcia przez Polaków Konstytucji, ale także istotę Święta Pracy i Święta Flagi. Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka przypomniał zebranym mieszkańcom znaczenie polskich symboli oraz zachęcał do pielęgnowania narodowych wartości. Następnie miało miejsce podniesienie Flagi Państwowej na maszt przy odśpiewaniu Hymnu Polski. Niezapomnianym elementem uroczystości był spektakl teatralny przygotowany przez uczniów naszej szkoły przedstawiający moment uchwalenia Konstytucji, który poruszył serca obecnych. Inscenizacja ukazywała skłóconych Polaków reprezentujących różne stany i interesy, którzy zdołali odnaleźć w sobie jedność w imię dobra Ojczyzny. Atmosfera spotkania nasycona była dumnym narodowym duchem, a wspólne świętowanie umocniło więzi społeczne wszystkich obecnych. Po ceremonii wręczono nagrody laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego Wiwat Maj, Trzeci Maj!

W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe OSP, szkół oraz PSL z terenu Gminy Żyraków. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję do dyskusji i refleksji nad dziedzictwem Konstytucji oraz jej aktualnym znaczeniem dla współczesnego społeczeństwa. To wyjątkowe wydarzenie było momentem zjednoczenia i solidarności, które przypomniało wszystkim o wartościach, jakimi powinniśmy kierować się jako naród.

Na wydarzenie zaprosił Wójt Gminy Żyraków, zaś organizatorami byli: Zespół Szkół w Żyrakowie oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.