Festyn Promocyjny Gminy Żyraków był pełen muzyki, zabawy i radości!

W dniu 23 czerwca 2024 r. w Straszęcinie bogaty program Festynu Promocyjnego Gminy Żyraków przyciągnął wielu uczestników, nie zabrakło atrakcji dla każdego.

Na hali sportowej w Zespole Szkół w Straszęcinie został rozegrany Mecz koszykówki na wózkach o Puchar Wójta Gminy Żyraków pomiędzy drużynami Team Active Rzeszów a Team Żyraków. Pomysłodawcą tej inicjatywy od wielu lat jest Grzegorz Sujdak.

Natomiast całe wydarzenie odbywało się na placu przy szkole w Straszęcinie, a rozpoczęło się zabawą dla dzieci z animatorami ze Studio Fama. Oficjalnie festyn rozpoczął Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka.

Festyn jest zawsze okazją do promowania talentów zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ważnym punktem programu było Kulturalne Talentowisko, w którym swoje umiejętności prezentowały działające przy CKiP w Żyrakowie grupy rytmiczno-taneczne z Zawierzbia, Woli Wielkiej, Nagoszyna, Zasowa, Straszęcina i Bobrowej, a także wokalnie zaprezentowały się uczestniczki zajęć muzycznych: Lena Gałat i Magdalena Magdoń. W tej części programu odbyły się również pokazy zajęć taneczno-ruchowych dla dorosłych „ZUMBA TEAM” z Nagoszyna.

Tradycyjnie było „Po Naszemu”, czyli wystąpił Gminny Zespół Artystyczny, który ciągle się rozwija i promuje ludową nutę. Natomiast Orkiestra Dęta Gminy Żyraków pod batutą Grzegorza Steca zaprezentowała rozrywkowe utwory, które porwały publiczność do tańca.

Data 23 czerwca to Dzień Taty i z tej okazji zorganizowano wyścigi przedszkolaków na rowerkach o „Medal Taty”, a poprowadził je Mateusz Marć.  Zaraz po tym odbył się pokaz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP w Straszęcinie.

Zjawiskowym momentem był pokaz rzeźbienia w lodzie – ICE SHOW „Ostre Cięcie”, wykonany przez Adama Pieśniewskiego, uczestnika tegorocznego programu „Mam Talent!” oraz prekursora tego typu widowisk w Polsce.

Wyczekiwaną chwilą był koncert Zespołu MIG. Czwórka rodzeństwa takimi utworami jak „Miód Malina”, „Nie ma mocnych na Mariolę” i wieloma innymi hitami zagwarantowała nam niezapomniane wrażenia i emocje.

Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ-em z Agencji Muzycznej PROART.

Cały plac podczas festynu zapełniony był wieloma stoiskami promocyjnymi. Smaczne potrawy i ciasta regionalne serwowały Panie ze Stowarzyszenia KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej ze Straszęcina, Koło Gospodyń Wiejskich „Korzeniowianki”, Stowarzyszenie „Dla Zawierzbia” oraz Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet KGW w Wiewiórce, które również promowały swój produkt regionalny, czyli wczesne odmiany ziemniaków.

Dzieci mogły korzystać z bogatej oferty przygotowanej przez Panie ze Świetlic Wiejskich. Tym razem w ich Kąciku Animacyjnym pn. „Kraina Nocy Świętojańskiej” dzieci poznawały słowiańskie zwyczaje poprzez udział w wielu kreatywnych zadaniach. Obok świetlic stoisko Pani Małgorzaty Pikul-Burdzy oferowało produkty ziołolecznicze i rękodzielnicze. Dla najmłodszych nie brakowało atrakcji, były dmuchane zjeżdżalnie, prezentacja sprzętu strażackiego OSP ze Straszęcina, zabawy literackie i plastyczne z jednorożcem przygotowane przez gminna Bibliotekę Gminną z Żyrakowa. Wiele radości wśród dzieci wywołał Krakowski Teatr Uliczny „Kolorowy Cyrk”, czyli sympatyczni szczudlarze.

Podczas imprezy przy stoiskach Fundacji DKMS i fotobudki 360 trwała akcja „Pomoc dla Beaty”. Ponadto uczestnicy imprezy mogli zasięgnąć informacji przy stoiskach: Wojskowego Centrum Rekrutacji z Mielca, Szkoły Języka Angielskiego „English Avenue” z Dębicy, Gabinetu Dietetycznego „Bonne Sante” z Dębicy, firm kosmetycznych – Nature’s Sunshine, Lifewave i Forever, Podkarpackiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gdzie został przeprowadzony konkurs o BHP w rolnictwie. Stoiska firm: Galicja, Ravi i Erconect dla uczestników imprezy przygotowały niespodzianki m.in. naleśniki wysmażane na patelniach firmy Galicja. Produkty rękodzielnicze oferowały Warsztaty Terapii Zajęciowej „Radość” z Bobrowej Woli, zaś wyroby ze sklejki laserowo grawerowane – Firma DecoLaser Agata Pyzia. Całość dopełniły stoiska gastronomiczno-handlowe.

Organizatorem imprezy było Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, zaś współorganizatorami: Wójt Gminy Żyraków, Zespół Szkół w Straszęcinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Straszęcinie, Sołectwo Straszęcin, Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie oraz Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie w organizacji tego wydarzenia, a byli nimi: Firma UNIDEX Sp. z o.o. – Jan Kania i Józef Wiktor, Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, Zakład Przetwórstwa Drzewnego DREW MAK z Latoszyna, Firma BH Plastics Bożena Grzyb i Wspólnicy ze Straszęcina, Firma Handlowa TAB-SOL Łukasz Cieślak, Marian Sak – Sklep Biedronka w Straszęcinie, Trans Logistic Piotr Szczerbiński, Zakład Przetwórstwa Mięsnego DRĄG – Krystyna Drąg, Hurtownia Warzyw i Owoców A&D – Andrzej Mądro z Żyrakowa, Piekarnia Kaczor z Góry Motycznej, FHU „Ciacho”- Rafał Kawa, Firmy – Galicja, Ravi oraz  Erconect, a także Firma Ventor ze Straszęcina.