Powiatowy Dzień Sybiraka

Z okazji 80. rocznicy wywózki żołnierzy Armii Krajowej z Mokrego na Sybir oraz 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w dniu 15 września 2024 r. w Zasowie i Mokrem odbyły się obchody Powiatowego Dnia Sybiraka. Uroczystą Mszę Św. w intencji Sybiraków i mieszkańców Mokrego w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława BM w Zasowie celebrowali ks. Proboszcz Paweł Skraba, ks. Grzegorz Gałat oraz ks. Senior Władysław Dudek. Oprawę muzyczną podczas ceremonii zapewnił Chór Parafialny z Zasowa. Podczas Mszy św. obecne były poczty sztandarowe: Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy, Związku Sybiraków z Tarnowa wraz z delegacją na czele z prezesem Janem Kitą, Jednostek OSP z Straszęcina i z Zasowa, szkół podstawowych z Zasowa, Góry Motycznej, Woli Wielkiej i Straszęcina, a także poczty PSL z Wiewiórki i Góry Motycznej.

Po mszy odbyła się część oficjalna, w której głos zabrali: Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Czesław Łączak.

Częścią artystyczną wydarzenia był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mokrem.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek pod Kapliczką Sybiraków w Mokrem, gdzie wartę honorową pełniła reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy.

Wydarzeniu towarzyszyły w kościele i w szkole wystawy dioram pn. „Palmiry 1939-1941”, „Za każdy kamień Twój Stolico” i inne z cyklu „Historia Mojej Ojczyzny w miniaturze zamknięta” autorstwa Gromosława i Gustawa Gizów reprezentujących KHM „Ogniwko”. Ponadto w szkole w Mokrem przygotowano również wystawę IPN pn. „Wieś miedzy totalitaryzmami 1939-1945”.

Uroczystości poprowadziła Pani Bożena Madej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrem, zaś słowa podziękowania dla współorganizatorów i wszystkich zgormadzonych skierowała Pani Agnieszka Czapiga – była Sołtys wsi Mokre, a zarazem była Radna Rady Gminy Żyraków.

Na wydarzenie zaprosili: Starosta Powiatu Dębickiego, Wójt Gminy Żyraków oraz Sołectwo Mokre, zaś współorganizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Parafia pw. Św. Stanisława BM w Zasowie, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrem.