Happening Europejski

„Tu żyje się po europejsku” – Happening Europejski w Bobrowej W dniu 24 października 2024 roku w Budynku Wielofunkcyjnym w Bobrowej odbył się „Happening Europejski” – wydarzenie podsumowujące projekt „Tu żyje się po europejsku”. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których obecni byli Pan Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Pan Paweł Werbowy – koordynator programu „Działaj Lokalnie” a także Pani Maria Bodzioch  – Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie wraz z radnymi i sołtysami. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Projekt realizowany przez Grupę nieformalną „Energia jest w nas” (Anna Rej – koordynator projektu, Halina Koczaj, Katarzyna Kępowicz, Stefania Grzyb, Agata Dziedzic) pod auspicjami Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie obejmował szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Jednym z kluczowych elementów były warsztaty dziennikarskie dla dzieci, prowadzone w świetlicach wiejskich na terenie Gminy Żyraków.

Konkurs „Moja Wieś – Moja Europa”

Podczas wydarzenia wręczono nagrody w konkursie artystycznym „Moja Wieś

– Moja Europa”.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

• Małgorzata Mendel – przewodnicząca,
  • Grzegorz Reguła – członek komisji,
  • Aneta Domaradzka – członek komisji.

Oprawa artystyczna i kulinarna

Uczestnicy mogli obejrzeć film podsumowujący inwestycje na terenie Gminy Żyraków, które były realizowane z pomocą środków unijnych. Wydarzenie uświetnił występ duetu muzycznego w składzie Anna Czerniak i Krzysztof Prokop, którzy zadbali o wyjątkowe doznania artystyczne. Uczestnicy spotkania mieli również okazję skosztować specjałów kuchni europejskiej, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Górzanki”.

Projekt „Tu żyje się po europejsku” pokazał, jak ważna jest integracja europejska na poziomie lokalnym oraz jak duży i pozytywny wpływ ma ona na codzienne życie mieszkańców Gminy Żyraków oraz jak ważne jest pozyskiwanie funduszy europejskich.