Szanowni Państwo!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dębicy przypomina, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominam o podstawowych zasadach postępowania.
Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
-
zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
-
nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
-
nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
-
stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
-
stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
-
przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
HODOWCO !!!
Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:
Zwiększona śmiertelność(może dochodzić do 100%); znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów