Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Gminie Żyraków

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz ze współorganizatorami: Wójtem Gminy Żyraków, Zespołem Szkół w Żyrakowie oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie po raz 12 włączyła się w Ogólnopolską Akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej tożsamości. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

9 września na hali ZS w Żyrakowie spotkaliśmy się ,,przy polskim stole” na wspólnym czytaniu Nad Niemnem z rodziną Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Tegoroczne czytanie połączone było z muzyką i piosenkami ludowymi w wykonaniu Gminnego Zespołu Artystycznego ,,Po Naszemu”. Zarówno scenografia, jak i muzyka oddały klimat nadniemeńskiej przyrody, sielskiej wsi polskiej, która u Orzeszkowej towarzyszy emocjom i społecznym zmaganiom bohaterów.

Więcej na stronach Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie…