Pomoc dla powodzian

W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce Gmina Żyraków zorganizowała zbiórkę darów dla poszkodowanych przez niszczycielski żywioł. W Woli Żyrakowskiej utworzony został główny punkt przyjmowania darów z całej gminy. W zbiórkę zaangażowały się szkoły, jednostki OSP, sołectwa, instytucje oraz jednostki organizacyjne z terenu gminy Żyraków, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Bobrowej Woli oraz osoby prywatne. Dary trafiły do Gminy Jasienica oraz Czechowic-Dziedzic i Kłodzka, a zostały przewiezione dzięki uprzejmości Pana Artura Sasaka z Góry Motycznej i Pana Sławomira Słąby z Bobrowej Woli.

Poprzednie transporty organizowali mieszkańcy Woli Żyrakowskiej do Lądka Zdroju, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Kobiety” z Nagoszyna do Branic i Boboluszek, druhowie OSP Wola Żyrakowska do miejscowość Wleń, zaś strażacy z Korzeniowa i Straszęcina przekazali dary do transportu organizowanego z Nagawczyny.

Gmina Żyraków zakupiła 10 osuszaczy powietrza marki Master DH 732 na podstawie Uchwały Nr VI/52/24 Rady Gminy Żyraków  z dnia 23 września 2024 r. w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej mieszkańcom Miasta i Gminy Wleń w celu likwidacji szkód wyrządzonych przez zjawiska atmosferyczne w postaci ulewnych deszczów. Kwota pomocy wyniosła 25 000,00 zł.

Ponadto w dniu 22 września br. w Wiewiórce podczas imprezy Dzień Ziemniaka zorganizowano zbiórkę publiczną, podczas której zebrano kwotę 1573 zł na zakup m.in. łopat oraz mioteł wg zapotrzebowania zgłoszonego przez poszkodowanych.