Gmina Żyraków pachnąca ziołami

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej realizuje inicjatywę „Gmina Żyraków pachnąca ziołami” w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”, Fundacja Przestrzeń Lokalna.”

Odbyły się już 2 spotkania uczestników. Na jednym zostały założone zielniki, z których zioła będą wykorzystane podczas warsztatów kulinarnych. Na ostatnim spotkaniu Pani etnograf wygłosiła prelekcję na temat ziół a Pani zielarz przeprowadziła dla uczestników warsztaty w trakcie których uczestnicy wykonywali swoje maseczki ziołowe i żel aloesowy.

Poniżej przedstawiamy receptury:

Żel aloesowy

Składniki:

• Duży liść aloesu
  • 0,5 łyżeczki gumy ksantanowej
  • Łyżka stołowa gliceryny roślinnej
  • Olejek cytrynowy , parę kropli
  • 20 kropli konserwantu do kosmetyków domowych

Maseczka z pokrzywy

• Dwie łyżeczki oliwy z oliwek
  • Dwie łyżki płatków owsianych
  • Łyżkę suszonej pokrzywy
  • Płatki zgniatamy lub mielimy i dodajemy do nich suszoną pokrzywę oraz oliwę z oliwek, mieszamy aż do uzyskania jednolitej papki, nakładamy na twarz na 20 minut po czym zmywamy ciepłą wodą.

Maseczka z nagietka lekarskiego

• 3 łyżki płatków owsianych i napar z nagietka
  • Zalej 3 łyżki zaparzonej ale jeszcze gorącej herbatki z nagietka.
  • Kiedy płatki napęcznieją nałóż na twarz i potrzymaj 20 minut. Zmyj ciepłą wodą.

Napar ze skrzypu na wzmocnienie włosów:

• 2 garście skrzypu polnego zalać zimną wodą. Podgrzewać przez 30 minut ale nie doprowadzić do wrzenia. Odstawić do wystygnięcia, odcedzić i płukać włosy.