W sobotę, 4 września w Zespole Szkół w Straszęcinie miał miejsce I Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Żyraków. Na spotkanie z rewizytą przybyli goście z Suszca, miejscowości leżącej w powiecie pszczyńskim w województwie śląskim. Wizytę rozpoczęli od zwiedzania naszej gminy pod przewodnictwem Marka Rączki – Wójta Gminy Żyraków. Przystankami ich wycieczki były zespoły dworsko-parkowe w Żyrakowie, Korzeniowie, Zasowie i Straszęcinie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Marian Pawlas – Wójt Gminy Suszec, Agnieszka Zielonka-Mitura – Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Rudziczki, z Kryr i z Radostowic. W gościnne progi Zespołu Szkół w Straszęcinie zaprosili: Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Grzegorz Reguła – Zastępca Wójta Gminy Żyraków, Alicja Błońska – Dyrektor Zespołu Szkół w Straszęcinie, Aneta Domaradzka – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Elżbieta Drąg – Radna Rady Gminy Żyraków, Andrzej Wielgos – Sołtys wsi Straszęcin oraz Danuta Krawiec – Prezes Stowarzyszenia KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie. Na spotkanie przybyły członkinie gminnych Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń, a mianowicie: Stowarzyszenie „Nasz Korzeniów”, KGW „Zasowianki”, KGW „Górzanki” z Góry Motycznej, KGW „Bobrowianki”, Stowarzyszenia „Dla Zawierzbia”, Stowarzyszenie KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie, Stowarzyszenia „Nagoszyn Otwarty na Zmiany”, Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Wiewiórce oraz Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie.
Spotkanie było bardzo barwne i gwarne, doszło do integracji dwóch kultur, prezentacji tradycyjnych zwyczajów i wymiany doświadczeń.
Było na ludowo, czyli po rzeszowsku i po śląsku. Wszyscy byli strojnie poprzebierani. Duże zainteresowanie wśród naszych gospodyń wzbudził tradycyjny strój pszczyński, w tym jego elementy: żurek (nakrycie głowy), jakla (bluzka), kiecka (spódnica) i szpanki (buty).
Było smakuśnie i syto. Zupa „wiewiórcanka”, prołzioki, górzański sernik czy straszęciński smalczyk to tylko niektóre popisowe dania naszych gminnych kół, które królowały na stołach. Można było również spróbować nieznanych przysmaków, jakim była np. kopa pszczyńska.
Było śpiewająco i tanecznie. Między przyśpiewkami rzeszowskimi odśpiewanymi przez Katarzynę Kępowicz naszą gminę prezentował Zespół Artystyczny działający przy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Goście z Suszcza również pochwalili się swoim dorobkiem wokalnym.
Wszyscy zadowoleni, sycie najedzeni, przyśpiewkami rozbawieni, tańcami rozkręceni i upominkami obdarowani na pewno mile zapamiętają ten dzień.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Żyraków, Stowarzyszenie KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie i Zespół Szkół w Straszęcinie.