Z poezją w roli głównej

 

 

Współczesna kultura nie jest przychylna poezji, bo bombardujące nas reklamy, dwudziestoczterogodzinne programy informacyjne uczyniły nas niewolnikami okradanymi z tego, co nie do odzyskania – czasu. Deficyt czasu to znamię XXI wieku, w którym nie ma miejsca na poezję, bo poezja to chwile refleksji i zadumy, które wymagają skupienia. Poezja stawia nowe pytania i próbuje na nie znaleźć odpowiedź, nawet jeśli to niemożliwe.  

Czy ktoś w dzisiejszych czasach wierzy w siłę poezji? Czyżby kochali ją sami twórcy? A może dostrzega się jej moc, jeśli Nobel przypadnie poecie. A jeśli jest potrzebna to komu i po co?  Na te pytania bez wątpienia znają odpowiedzi uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Recytatorski i Poezji Śpiewanej „Działa mistrzów pod lupą – Wisława Szymborska 2019” pod patronatem honorowym Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Żyraków, który odbył się 7 listopada 2019r. w gościnnych progach restauracji Campari w Górze Motycznej.

Młodzi wykonawcy w lirykach Wisławy Szymborskiej  dostrzegli i docenili siłę poezji Noblistki, która w codziennej szarości świata odnajdywała piękno. Młodzi artyści udowodnili , że poezja pozwala odkryć swoje wnętrze. „Mówiąc językiem poezji, można wzbogacać i kształtować osobowość młodego człowieka” – podkreślała Anna Książek, jedna z grupy nieformalnej polonistów „Niektórzy”.

„Na początku było Słowo…” a poezja jest szczególnym  rodzajem słowa, które wybrzmiało podczas zmagań konkursowych. Najbardziej interesujące prezentacje spośród 59 uczestników wskazało jury w składzie: Dominika Migoń instruktor teatralny MOK Dębica, Grzegorz Stec – dyrygent, Stefania Szuba – animator kultury, polonistka,  Monika Biziuk – piosenkarka, są to: Julia Knych (ZS w Żyrakowie),  Aleksandra Szuban (SP Cmolas), Zuzanna Bernacka (SP Jasło),  Natalia Żegleń (SP Jasło), Zuzanna Czerniak (SP Korzeniów), Bartosz Kamiński (SP Pruchnik), Izabela Szymona (SP Góra Motyczna), Michał Wawrzonek (SP nr 8 Dębica), Klaudia Sak (ZS Nagoszyn), Aleksandra Świder (CKiB Gminy Dębica), Wiktoria Marek (SP Straszęcin), Marcelina Pisarz (SP Wiewiórka), Martyna Stec (SP Pruchnik), Ewelina Hanula (SP Jasło). 

Przedstawiciele organizatorów konkursu: Wójt Gminy Żyraków, grupa nieformalna polonistów „Niektórzy”, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej, Zespół Szkół w Nagoszynie, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie nie kryją zaskoczenia tak dużym zainteresowaniem konkursem i tak wysokim poziomem prezentacji konkursowych. 

Organizację konkursu dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gmina Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A

 

Pieniądze pozyskała grupa nieformalna polonistów „Niektórzy”, zaś realizacja działań odbywa się pod egidą CKiP w Żyrakowie.