Jesteś tutaj:

Miesiąc: luty 2020

Tekst to – jak przed rokiem – scenka rodzajowa, z wypowiedziami bohaterów, jak w prawdziwym życiu, z prawdziwymi ludźmi. Poprawność interpunkcyjna takiego zapisu jest ważnym składnikiem tego dyktanda, o czym proszę pamiętać, przypomniawszy sobie uprzednio dwa sposoby dosłownego zapisu cudzych słów. Reszta też jest z życia wzięta i nie nastręczy większych niż to życie kłopotów.

Dyktando co nieco oniryczne
Włodarz w skupieniu czytał studium proekologiczne, z każdą chwilą coraz bardziej krzywiąc się z narastającym niesmakiem.
– Jakieś to takie wydziwaczone! Nużące! – żachnął się.
– Pięćdziesięcio- czy nawet czterdziestolatkowie nic z tego, jak się to teraz mówi, nie skumają. A kto tu rządzi? Kto jest mainstreamowy – kontynuował rozważanie.
– Ech! – westchnął wreszcie, bo niepokój owładnął nim, nie wiedzieć czemu. – Nie było to jak stare, dobre czasy! Kto wtedy o jakiej ekologii słyszał, a przecie wszystko szło po bożemu, że tak to ujmę. Aż tęskno na duszy, jak o tym pomyśleć. Nie przymierzając – niczym samemu Wieszczowi: „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; gdzie bursztynowy świerzop …”.
– Swoją drogą, co to ten świerzop, bo jakoś nie kojarzę … Zaraz, zaraz; byłby to rok Mickiewiczowski? No nie! Rok Ingardenowski mamy, słyszałem, tego fenomenologa, u którego uczył się filozofii i Wojtyła, i Tischner.
Z radia tymczasem dolatywało ściszone prerapowanie „Piwnicy pod Baranami”: „Przychodzimy, odchodzimy, leciuteńko, na paluszkach….”
– Cóż począć! – półgłośno i nieco rzewnie potwierdził Włodarz. – Odchodzimy, odchodzimy, na przykład ten, jak mu tam …
„A jak wielki wiatr się zdarzy, wielka bieda, puszczą cumy, zatrzepocą się, zatańczą miasta nasze, domy nasze” – trwała melorecytacja Piwniczan.
– Może to być! Jakiś wiatr i wielka bieda – wszystko to może być, zawsze tak się dzieje! – Włodarzem wstrząsnęła naprędce stworzona sentencja.
– Lepiej samemu, z własnej i nieprzymuszonej woli? Można by spróbować, tylko gdzie? – zamyślił się. – Dobrze byłoby podskoczyć o jeden stopień, o szczebelek? Do Województwa, na przykład?
– E, nic mi to nie da! – uciął zdecydowanie, po czym zwrócił się do siebie: – Wyżej, wyżej, panie! Czemuż by nie?
– Co najmniej Warszawa, radziłbyś pan? A nie lepiej od razu Strasburg czy jakiś inny Stuttgart, nie wspominając o Brukseli?
Uśmiech rozjaśnił mu twarz, ale i wnet stężał, bo Włodarz spostrzegł, że spośród tłumu oficjeli wyłania się Angela, wyraźnie kierując się w jego stronę. Surowe spojrzenie Niemki nie wróżyło nic dobrego, a i kostium – ten sam, co zawsze – jakoś nie za dobrze działał na odczucie piękna, Włodarzowi wszak przyrodzone.
– Herr! – usłyszał, a przeciągnięte gardłowe er zabrzmiało niczym zgrzyt rdzą zżartych zawiasów.
Skulił się Włodarz i skurczył, usiłując przypomnieć sobie kulawą niemczyznę: – Ich kann nicht sprechen, frau Kanzler!
Ale w odpowiedzi znów usłyszał to samo er. Skonfundowany, szybko rozejrzał się wokół. W półotwartych drzwiach dojrzał Marzenę.
– Szefie, lunch zje pan u siebie? – spytała nieco konfidencjonalnie. – Poza tym dzwoniła małżonka. Wyraźnie wzburzona. Powiedziałam, że pan się odezwie. Usłyszałam tylko: „Co prędzej!”.
Ożeż ty! Zapowiada się thriller – pomyślał Włodarz. I dodał, wciąż w myślach: – Czy małżeństwo ma cokolwiek wspólnego z małżami?
W radiu tymczasem Piwnica śpiewnie recytowała: „przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat, jest to piękny świat”.

21 lutego w GBP w Żyrakowie odbyła się IX Noc z Andersenem, której motywem przewodnim była baśń „Mała Syrena”. Noc rozpoczęła się na sali teatralnej  ZS w Żyrakowie występem Teatru Piaskowej Animacji Febus, który przedstawił adaptację znanej baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Artystki malując piaskiem tworzyły obrazy opowiadające „żywą” historię. Kolejnym punktem był występ młodzieży z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w GBP  zatytułowany „Podwodny świat syren”. Mała Syrenka przeniosła nas do swojego przepięknego, niezwykłego morskiego świata, w którym żyje wiele niespotykanych ryb i ssaków. Przedstawiona przez młodzież historia miłości Syrenki do człowieka wywołała wzruszenie i zachwyt wśród widzów.

Więcej na stronach Gminnej Biblietki Publicznej w Żyrakowie … 

 

Urząd Gminy w Żyrakowie informuje wszystkich mieszkańców uczestniczących w Projekcie pt:”Odnawialne źródła energii w gminach partnerskich”, że termin zakończenia Okresu Trwałości Projektu upływa z końcem 5 kolejnych lat od daty otrzymania płatności końcowej dla Projektu.

Płatność końcowa wpłynęła 30.12.2019 r., tak więc termin zakończenia Okresu Trwałości Projektu mija 30.12.2024 r.

Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu aktywności społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych zamieszkujących powiat dębicki.

Rekrutacja do projektu prowadzona jest w okresie 03.02.2020 r. – 21.02.2020 r.

Regulamin do projektu, dokumenty rekrutacyjne oraz szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia : www.radosc.debica.pl

 

Ruszyła trzecia edycja konkursu plastycznego „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”, którego pomysłodawcą oraz organizatorem jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów. W tym roku na uczestników czeka niezwykłe wyzwanie stworzenia plakatu poświęconego Narodowemu Dniowi Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, inspirowanego historią Rodziny Ulmów z Markowej. Natomiast zwycięska koncepcja zostanie zrealizowana w 2021 r. we współpracy z młodym twórcą!

Więcej „Konkurs Plastyczny”

Woda pokrywa 72% powierzchni naszej planety. Większość jej zasobów zgromadzona jest w otwartych zbiornikach na powierzchni Ziemi.  Jednak ponad 97% zasobów wodnych Ziemi to wody morskie i oceaniczne, które ze względu na swoje zasolenie nie są przydatne do spożycia przez ludzi. Zaledwie pozostałe 3% stanowi woda słodka, która w większości uwięziona jest w lodowcach i śniegach (ok. 10% powierzchni naszej planety pokryte jest lodem). Zatem tylko 0,6% zasobów wodnych świata to wody słodkie, mogące stanowić źródło wody pitnej.

W porównaniu do innych państw europejskich Polska ma bardzo ograniczone zasoby wody. W przeliczeniu na mieszkańca naszego kraju rezerwy słodkiej wody to jedynie ok. 1580 m3 rocznie, co sytuuje Polskę zwykle w ostatniej trójce w Europie, czasem nawet na końcu zestawienia (nie licząc państw wyspiarskich typu Malta czy Cypr).

Więcej „Ha Dwa O to jest to !”

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10 lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja.

Drzewo Bzu czarnego  w Rzeszowie, rośnie przy ul. Grodzisko 5 (boczna ul. Słowackiego)  wśród bloków mieszkalnych. Pomimo, że jest tak piękne , wyjątkowe i cenne to nie jest pomnikiem przyrody. Ma imponujące wymiary – obwód pnia 125 cm, wysokość ok. 6 m. Dlatego jego udział w europejskim konkursie i  zwycięstwo może przyczynić się do tego, że będzie ustanowiona ochrona prawna i właściwa opieka.

Więcej „Konkurs Europejskie Drzewo”

15 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Rzeszowscy pacjenci i społecznicy z Fundacji Iskierka oraz grupy PASSIO utworem „Ona by tak chciała bym był zdrowy” dotarli prosto do naszych serc. Teraz proszą o ich otwarcie i wsparcie zakupu profesjonalnego sprzętu do diagnozowania.

Mateusz Rejowski to 16-letni rzeszowianin, u którego zdiagnozowano chłoniaka Hodgkinsa. Kiedy za jego  sprawą w sieci ukazał się cover „Ona by tak chciała bym był zdrowy”, w którym Mateusz śpiewa o życiu na oddziale onkologii, okazało się, że Polakom leży na sercu zdrowie dzieci dotkniętych rakiem. W niespełna tydzień od premiery teledysk w serwisie YouTube obejrzało ponad milion osób. Zaczęły także pojawiać się pieniądze na wirtualnej zbiórce Mateusza w serwisie pomagam.pl.

Więcej „Wystarczy rzucić piątaka, by zdiagnozować raka”

Do góry

Skip to content