„ORBITEK CUP 2021” w Straszęcinie i w Żyrakowie.

               W dniu 20.02.2021 na halach Zespołów Szkół w Straszęcinie i w Żyrakowie odbył się coroczny Krajowy Turniej badmintona organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy ze Straszęcina „ORBITEK CUP”. W zawodach udział wzięło 163 młodych badmintonistów z 29 klubów z całej Polski. Rywalizowano w kategoriach U9,U11,U13 oraz U15. Zawody te są zaliczane na listę klasyfikacyjną PZBAd. UKS „Orbitek” reprezentowało 11 zawodników. Najlepiej spisali się: Antonina Skrzek, Bartosz Kufel, Mikołaj Krystek oraz Oliwia Krystek, którzy zdobyli medale dla gospodarzy.

W kategorii U9 wśród dziewcząt wystąpiły Antonina Skrzek oraz Natalia Tołpa. Obie dziewczyny wygrały swoje grupy eliminacyjne awansując do dalszej fazy turnieju z pierwszych miejsc. Antosia w 1/8 finału miała wolny los natomiast w ćwierćfinale pokonała M. Wieczorek z Olsztyna 15:5;15:1 awansując do półfinału. W meczu o finał również w dwóch setach 15:12;15:3 pokonała A. Madaj z Jarosławia. W meczu finałowym przeciwniczką była W. Gucwa z Kędzierzyna Koźle. I tym razem nasza młoda badmintonistka nie dała szans rywalce wygrywając 15:11;15:5 ostatecznie zwyciężając w całym turnieju i stając na I stopniu podium. Natalia Tołpa wygrała mecz o ćwierćfinał ale niestety nie sprostała tym razem A. Madaj z Jarosławia przegrywając w trzech setach 11:15;15:9;6:15 zajmując ostatecznie miejsce 5/8. Należy jeszcze dodać, że w kategorii U11 wśród dziewcząt bardzo dobre miejsce 5/8 zajęła Antosia Skrzek, która jak młodsza od koleżanek doszła do ćwierćfinału w którym uległa późniejszej zwyciężczyni. Natomiast w kategorii U11 wśród chłopców bardzo dobrze spisali się Dawid Kosztyło i Filip Żegleń, którzy dotarli aż do ćwierćfinałów w których musieli uznać wyższość przeciwników zajmując ostatecznie miejsca exekwo 5/8. Na 21 miejscu zawody ukończył Jakub Tołpa.

W kategorii U13 wystąpiło trzech zawodników ze Straszęcina: Mikołaj Krystek, Paweł Zwinka i Kacper Tyrpin. W grze pojedynczej chłopców najlepiej spisał się Mikołaj Krystek, który wygrał swoją grupę eliminacyjną awansując do ćwierćfinału. W meczu o półfinał w dwóch setach 21:18;21:15  pokonał F. Sachę z Krakowa meldując się w półfinale. W meczu o finał również w dwóch setach 21:11;21:10 pokonał R. Czapczyńskiego z Imielina awansując do finału. W meczu o złoto nie dał szans F. Getka z Warszawy wygrywając 21:12;21:6 ostatecznie wygrywając cały turniej bez straty seta. Paweł Zwinka i Kacper Tyrpin po zajęciu drugich miejsc w swoich grupach eliminacyjnych sklasyfikowani zostali na miejscach 11/20 w całym turnieju. W grze podwójnej chłopców Mikołaj Krystek zagrał w parze z B. Kozą z Łęcznej. Chłopcy zajęli zdecydowanie pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej awansując do finału. W meczu finałowym również nie dali szans parze Kwieciński/Sacha z Krakowa wygrywając w dwóch setach 21:13;21:15 i zajmując ostatecznie                        I miejsce. Drupi nasz debel Paweł Zwinka/Kacper Tyrpin po zajęciu drugiego miejsca w swojej grupie sklasyfikowani zostali na miejscu 4/6 w całym turnieju. W grze mieszanej wystąpił Mikołaj Krystek z Julią Piaskowską z Ropczyc. Nasza para kombinowana wygrała zdecydowanie grupę eliminacyjną awansując do półfinału. W meczu o finał również pokonała parę Mroszczyk (Warszawa)/Oszajca (Gogołów) w dwóch setach 21:8;21:5 awansując do finału. W meczu o złoto nie dali szans mikstowi Skóra/Płuchowska z Krakowa wygrywając 21:7;21:13 i zajmując zdecydowanie I miejsce w turnieju. Dla Mikołaja było to trzecie „złoto”  i tym samym został  najlepszym zawodnikiem turnieju.

W kategorii U11 wystąpiło czterech badmintonistów ze Straszęcina: Bartosz Kufel, Oliwia Krystek, Sylwia Pietrucha oraz Oliwia Miazga. W grze pojedynczej chłopców wystąpił Bartek Kufel . Nasz zawodnik na co dzień grający głównie gry podwójne tym razem spróbował swoich sił w singla. Wygrał swoją grupę eliminacyjną awansując do ćwierćfinału gdzie spotkał się  z M. Kuklą z Krakowa. I tym razem Bartek okazał się lepszy wygrywając 21:8;21:14. W meczu o finał również pokonał swojego przeciwnika B. Płoszczycę z Bierunia 21:17;21:13. W finale spotkał się ze swoim partnerem deblowym K. Wąsikiem z Nowej Dęby. Jednak w tym pojedynku nasz badmintonista musiał uznać wyższość przeciwnika przegrywając 13:21;12:21 zajmując ostatecznie II miejsce. W grze pojedynczej dziewcząt Oliwia Miazga zajęła miejsce 6/10 a Sylwia Pietrucha  i Oliwia Miazga miejsca 11/15.                      W grze podwójnej chłopców Bartek Kufel zagrał z Krystianem Wąsikiem z Nowej Dęby. Nasza para eksportowa wygrała zdecydowanie swoją grupę eliminacyjną awansując do finału. W meczu o I miejsce nie dali szans parze Płoszczyca/Zioła z Bierunia wygrywając 21:12;21:10 ostatecznie wygrywając w całym turnieju. W grze mieszanej Bartek Kufel Zagrał z Oliwią Krystek. Nasz mikst również nie miał sobie równych. W grupie pokonał wszystkich przeciwników awansując do finału. W meczu finałowym pokonali miksta Turski (Suchedniów)/Zgryza (Wrzosowa) w dwóch setach 21:15;21:18 zajmując I miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!