Jesteś tutaj:

Miesiąc: listopad 2021

W dniu 23 listopada 2021 r. rozstrzygnięto I Gminny Konkurs na Wianek i Kalendarz Adwentowy pod hasłem „Poznajemy Tradycje Adwentowe”. W konkursie obowiązywała kategoria rodzinna. Do konkursu zgłoszono 17 prac, w tym 9 prac w kategorii – wianek adwentowy i 8 prac – kalendarz adwentowy. Konkurs miał na celu propagowanie tradycji i kultury polskiej związanej z wydarzeniami kalendarza liturgicznego. Ciekawe pomysły uczestników zaskoczyły komisje, dodatkowe punkty zdobyły kalendarze zawierające karteczki z zadaniami na każdy dzień, natomiast wianki, które zostały wykonane głównie z naturalnych elementów lub ręcznie wykonanych ozdób i oczywiście z różową świecą trzeciej niedzieli w okresie adwentu.

Więcej „I Gminny Konkurs na Wianek i Kalendarz Adwentowy rozstrzygnięty”

Seniorzy, medycy, nauczyciele, studenci i osoby przebywające w placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione mają prawo do darmowego szczepienia na grypę od początku listopada. Od 23 listopada mogą się zaszczepić pozostali dorośli. Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta znajdą wpis o przebytym szczepieniu

W czasie pandemii szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu. Sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu.

Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Grypa:

  • rozwija się bardzo szybko (wirus szybko się namnaża)
  • pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy
  • chory odczuwa bóle mięśniowe
  • towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia i rozbicia
  • niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.

Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

W razie podejrzenia grypy w żadnym wypadku nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać.

 
Więcej „Szczepienia na grypę”

W sobotę 20 listopada 2021 r.  w Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Żyrakowie

W zjeździe uczestniczyli delegaci ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Żyraków tj. OSP Bobrowa, OSP Bobrowa Wola, OSP Góra Motyczna, OSP Mokre, OSP Korzeniów, OSP Nagoszyn, OSP Nagoszyn – Cieszęciny, OSP Straszęcin, OSP Wiewiórka, OSP Wola Wielka, OSP Wola Żyrakowska, OSP Zasów, OSP Żyraków oraz zaproszeni goście: Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie, st. bryg. mgr inż. Krzysztof Marek, dh Stanisław Bryg – Prezes Zarządu Powiatowego OSP w Dębicy, Grzegorz Reguła – zastępca Wójta Gminy Żyraków.

Zjazd podsumował pięcioletnią działalność za lata 2016 – 2021 Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, dokonał wyboru nowego składu Zarządu Oddziału Gminnego Związku, Komisji Rewizyjnej oraz Delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP i Przedstawicieli do Zarządu Powiatowego.

Więcej „Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Żyrakowie”

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej realizuje projekt pn. ” Zajrzyjmy do historii – dzieje wsi Wola Żyrakowska część II”. Wydana publikacja będzie zawierać zdjęcia i wspomnienia mieszkańców dotyczące Woli Żyrakowskiej.
Pierwsza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców i nie tylko do współpracy w powstawaniu tej pracy.

Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Mokrem był udział w niezwykłej lekcji historii, którą przeprowadził Pan Ryszard Lis -dziennikarz, nauczyciel, poeta i pisarz, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, a przede wszystkim wielki pasjonat historii, który potrafi opowiadać o historii swojego ukochanego Tarnowa z pasją.

Nasz gość w bardzo interesujący i ciekawy sposób opowiedział o pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz, który wyruszył właśnie z Tarnowa 14 czerwca 1940 roku.

Dowiedzieliśmy się, że  81  lat temu, 14 czerwca 1940 roku w pierwszym transporcie do obozu zagłady Auschwitz Niemcy wywieźli z Tarnowa 728 więźniów politycznych –młodych mężczyzn,  uczestników kampanii wrześniowej (którzy nie przekroczyli trzydziestego roku życia), członków organizacji konspiracyjnych, uczniów i studentów, którzy próbowali przedostać się na Węgry i dalej do Francji, aby podjąć walkę z Niemcami. Złapani trafili do tarnowskiego więzienia.  W przeddzień, 13 czerwca, wywołano ich z cel, według przygotowanej wcześniej listy i przewieziono ciężarówkami z tarnowskiego więzienia do budynku dawnej łaźni żydowskiej, przed którą stoi dziś pomnik I Transportu do KL Auschwitz. Wojnę przeżyło 298 więźniów, zginęło 272, los 158 jest nieznany.Pierwsi więźniowie w obozie otrzymali numery od 31 do 758. Takich pociągów – transportów wyekspediowano z Tarnowa, co najmniej pięćdziesiąt. Z Tarnowa wyruszył też pierwszy transport kobiet do Auschwitz.

 Historie wszystkich więźniów pierwszego transportu z Tarnowa można poznać dzięki projektowi „budka nietelefoniczna”, znajdującej się w pobliżu pomnika. Dostępna publicznie aplikacja dźwiękowa pozwala po wybraniu odpowiedniego numeru poznać losy więźnia. W sumie jest 728 nagrań, dokładnie tyle, ilu było więźniów oraz kilka dodatkowych, przypominających historię samego wydarzenia.

Pan Ryszard Lis omówił też działalność, jakie Towarzystwo Pamięć o Auschwitz-Birkenau prowadzi w ramach upamiętniania w Tarnowie miejsc związanych z tym tragicznym wydarzeniem.Uczniowie mogli również dowiedzieć się o odnalezionym wagonie, dokładnie takim samym modelu, który widnieje na zdjęciach z czasów wywozu więźniów oraz o swoich planach wyremontowania tego wagonu oraz urządzenia w nim muzeum pierwszego transportu do KL Auschwitz.

Corocznie 14 czerwca na dworzec kolejowy w Tarnowie wyrusza Marsz Pamięci trasą, którą 81 lat temu prowadzono więźniów pierwszego transportu do wagonów śmierci, a więc ul. Wałową, (wzdłuż której zawieszono ich nazwiska i zdjęcia), przez pl. Sobieskiego (gdzie umieszczono plansze informacyjne i kopie zdjęć dokumentujących tę gehennę), na dworzec kolejowy, gdzie stoi pomnik z nazwiskami więźniów. W dworcowej galerii BWA można zobaczyć wystawę obrazów nawiązujących do tych wydarzeń. Dla upamiętnienia tego dnia w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Tarnów każdego roku pamięta o tym historycznym wydarzeniu,będącym początkiem tragedii milionów ludzi, dzięki takim osobom jak Pan Ryszard Lis, który kultywuje i przypomina o historii swojej małej ojczyzny. Pan Ryszard Lis wiele lat zabiegał o to, aby plac, na którym stoi pomnik pierwszego transportu nosił nazwę Więźniów KL Auschwitz, a nie Oświęcimia.

Za swoją działalność w Towarzystwie Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau został nagrodzonych statuetką „Uskrzydlony” – nagrody corocznie przyznawanej przez Tarnowską Fundację Kultury oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Spotkanie z panem Ryszardem było ciekawą lekcją historii. Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora w poniedziałek, 15 listopada br. mieszkańcy Gminy Żyraków spotkali się w Dworku w Straszęcinie. Wykład historyczny, występ kapeli, skecz, smaczne jedzenie, miła atmosfera i dobra zabawa – taki właśnie program uświetnił wczorajsze spotkanie, która poprowadziła Pani Agnieszka Boro, Prezes Stowarzyszenia „Mój Straszęcin”.

Na początku spotkania ks. Sebastian Musiał udzielił błogosławieństwa Seniorom, po czym podczas swojego wykładu podzielił się ciekawostkami historycznymi na temat zabytkowych fresków w Kaplicy Reyów na Cmentarzu Parafialnym w Straszęcinie.

Po raz pierwszy zaprezentował się od niedawna działający Klub Seniora w Straszęcinie, który przygotował część artystyczną o tematyce wieku podeszłego w formie skeczu, humorystycznych piosenek i wierszy pod okiem i również w wykonaniu Pani Agaty Dziedzic. Rozbawiona publiczność była zachwycona przedstawieniem Seniorek. Dopełnieniem tych nastrojów było wystąpienie Pana Andrzeja Chojnowskiego, poety i satyryka z Dębicy.

Następnie imprezę uświetnił występ Gminnego Zespołu Artystycznego działającego przy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.

Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem. Poczęstunek przygotowała Firma Tasty z Woli Żyrakowskiej.

Swoją obecnością zaszczycili mieszkańców zaproszeni goście: Pan Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków, Pani Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Elżbieta Drąg – Radna Gminy Żyraków, Pan Andrzej Wielgos – Sołtys wsi Straszęcin, Pani Grażyna Kokoszka – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrakowie, Pani Edyta Wadas – koordynatorka Klubu Seniora w Straszęcinie oraz ks. Oskar Leśniak – wikariusz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Żyraków, Stowarzyszenie „Mój Straszęcin”, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żyrakowie oraz Klub Seniora w Straszęcinie.

Do góry

Skip to content