Jesteś tutaj:

Miesiąc: sierpień 2022

Tegoroczne święto plonów w Gminie Żyraków były niezwykle bogate i radosne. To największe w roku święto rolników jest ukoronowaniem ich całorocznego trudu i obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych.

W dniu 28 sierpnia 2022 r. uroczystości dożynkowe rozpoczęły się dziękczynną Mszą św., która została odprawiona została w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, a celebrował ją ks. Prałat Józef Jasiurkowski. Po poświęceniu wieńców i darów barwny korowód w asyście Orkiestry Dętej Gminy Żyraków przemaszerował na plac przy Zespole Szkół w Żyrakowie.

Po przybyciu na miejsce wszystkich zgromadzonych powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, a następnie odbył się najważniejszy moment uroczystości dożynkowych, czyli ceremoniał wręczenia chleba dożynkowego. Na ręce Gospodarza Gminy Żyraków – Wójta Marka Rączki – Starostowie Dożynek: Danuta Piękoś i Łukasz Poproch przekazali chleb z tegorocznych plonów.

Dożynki zgromadziły liczną publiczność, swoją obecnością zaszczycili nas Posłowie – Krystyna Skowrońska i Kazimierz Moskal, Starosta Powiatu Dębickiego – Piotr Chęciek i Wicestarosta Adam Pieniążek, Burmistrz Miasta Dębica – Mariusz Szewczyk oraz przedstawiciele gmin sąsiednich: Ewa Gołębiowska – Burmistrz Miasta Pilzno, Józef Chudy – Wójt Gminy Czarna, Jacek Drobot – Zastępca Gminy Dębica, Czesław Łączak – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wiesław Lada – Dyrektor Biura Podkarpackiej Izby Rolniczej, Ewelina Kuś – Zastępca kierownika ARiMR w Dębicy,  ks. Prałat Józef Jasiurkowski – Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, Marta Erazmus – Sekretarz Gminy Żyraków, Celina Byś – Skarbnik Gminy Żyraków, Danuta Klabacha – Prezes Banku Spółdzielczego w Żyrakowie, Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie oraz Radni, Sołtysi, Kierownicy referatów administracyjnych i Dyrektorzy placówek oświatowych z Gminy Żyraków.

W dalszej części przy przygrywkach Gminnego Zespołu Artystycznego „Po Naszemu” odbyła się prezentacja wieńców z 13 sołectw Gminy Żyraków, która była obserwowana przez komisję Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Żyraków. Wieńce były tak pięknie i misternie wykonane, że komisja konkursowa jednogłośnie uznała, że wszystkie zasługują na tytuł najpiękniejszego.

W dalszej części miała miejsce Biesiada po Żyrakowsku pod nóżkę i śpiewem gwarnym, a w jej ramach wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Żyraków, grupy taneczne z Zespołu Szkół w Żyrakowie i Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej, Gminny Zespół Artystyczny „Po Naszemu” i Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”.

Plac imprezy był bogato zapełniony przez różne stoiska. Począwszy od gastronomicznych, promocyjnych, rękodzielniczych, rolniczych, kończąc na handlowych.

O strawę dla ciała zadbały: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Żyrakowie, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „WOLANKI” z Woli Wielkiej, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „GÓRZANKI” z Góry Motycznej i Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Nasz Korzeniów”. Stoiska KGW zostały dofinansowane ze środków Partnerstwa dla Rozwoju Obszarów Wiejskich Ekonomika-Nauka-Tradycja „PROWENT” Lokalnej Grupy Działania w Mielcu w ramach zadania „Stoiska promocyjne LGD PROWENT 2022”.

Wśród stoisk podczas dożynek zaprezentowały: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli działające przy Stowarzyszeniu „Radość” w Dębicy, Pani Genowefa Michnik z Bobrowej Woli prezentująca cudeńka wykonane szydełkiem, Pan Jacek Babicz z Pilzna ze stoiskiem z miodami, Podkarpacka Izba Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Dębicy, Powiatowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Dębicy, Firma „Eko Kłos” z Żyrakowa, Firma kosmetyczna „Forever” oraz Firma Rol – Mech ze Szczucina z wystawą sprzętu rolniczego.

Więcej „Tradycji stało się zadość, czyli o Dożynkach Gminnych w Żyrakowie”

Dzień dobry!

Czy wiesz, że przepaść cyfrowa w Polsce może objawiać się na różne sposoby?

  • nawet co 5 obywatel może nie mieć dostępu do sieci? A na całym świecie ta przepaść cyfrowa może dosięgać nawet 5 miliardów osób.
  • 1 na 3 dzieci nie miało możliwości aktywnego udziału w lekcjach online w trakcie pandemii.
  • trudności w znalezieniu pracy online przez brak odpowiednich cyfrowych kompetencji, co przyczynia się do pogłębiania ubóstwa.

 

Fundacja TechSoup od ponad 13 lat wspiera społeczności obywatelskie i organizacje pozarządowe w rozwoju cyfrowym zapewniając im dostęp do nowoczesnych technologii i sprzętu.

Dlatego dołączyliśmy do globalnej inicjatywy organizacji Connect Hummanity, która przygotowała 20-minutową ankietę. Celem badania jest próba zidentyfikowania barier i potrzeb lokalnych społeczności, w dostępie do Internetu.

Wypełnij ankietę (link: https://bit.ly/AnkietaI__Internet)

Zwracamy się do Was z prośbą o wypełnienie ankiety oraz jeżeli macie taką możliwość – podzielenie się informacją o niej ze swoją pozarządową społecznością.

Udział w badaniu jest anonimowy, a wszystkie dane zostaną przedstawione zbiorczo. Więcej szczegółów na temat badania znajdziecie w naszym artykule.

Dziękuję za Waszą pomoc i poświęcony czas.

 

Dobrego dnia!

Magdalena Pieńkowska

Kierownik Programu TechSoup Polska

Jednostka OSP w Nagoszynie w roku bieżącym obchodzi jubileusz  110-lecia swojego istnienia.
W związku z tym wśród druhów powstał pomysł, aby zrealizować projekt, który będzie miał na celu przybliżyć i odnowić historię jednostki wszystkim mieszkańcom.

W ramach programu „Działaj Lokalnie” edycja 2022 jednostka otrzymała dofinansowanie
w wysokości  3540 zł na realizację projektu pn. „Straż – historia, która łączy pokolenia!”. Realizacja projektu trwa od początku lipca. Poprzez jego realizację strażacy z Nagoszyna starają się zapoznawać lokalną społeczność, dzieci i młodzież z działalnością, zadaniami oraz historią swojej jednostki.

– W ramach trwającego projektu przeprowadzamy  spotkania szkoleniowe m.in. z musztry oraz ceremoniału strażackiego, bezpiecznego poruszania się na drodze, akcji informacyjnej „nie dla czadu”, przypominamy zasady udzielania pierwszej pomocy. Chcemy także wydać najnowszą kronikę
z historią naszej jednostki. W najbliższych tygodniach zorganizowane zostaną spotkania ze starszymi druhami, którzy opowiedzą najmłodszym uczestnikom projektu a także wszystkim zainteresowanym o swojej działalności w naszej jednostce OSP – informuje Prezes OSP Kamil Wolski

Więcej „Strażacy z Nagoszyna realizują kolejny projekt!”

Na placu przy żłobku pełna integracja odbyła się przy wielu atrakcjach. Najpierw wystąpiła Kapela działająca przy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Wielka brawa należą się  członkom Stowarzyszenia „Dla Zawierzbia”, która rozbawiła i zaskoczyła przybyłych inscenizacją Juliana Tuwima pt. ”Rzepka”. Nie zabrakło dobrego jedzenia i domowych wypieków. Najmłodsi licznie korzystali z gier i zabaw, zjeżdżalni i wielu niespodzianek. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ-em.

Organizatorami pikniku byli: Wójt Gminy Żyraków, Stowarzyszenia „Dla Zawierzbia”, Sołtys Zawierzbia i Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, a o bezpieczeństwo zadbała Jednostka OSP Żyraków.

Dobiegają końca Aktywne wakacje w bibliotece, czyli zajęcia sportowo-edukacyjne dla dzieci z terenu gminy Żyraków, w tym dzieci z Ukrainy, odbywające się w GBP w Żyrakowie i filiach bibliotecznych w ramach programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA z Fundacji PFR. Zajęcia podzielone były tematycznie, dzieci poznały historię powstania gier planszowych, tworzyły własne gry planszowe, a nawet miały okazję zagrać w grę wielkoformatową. Wysłuchały legend polsko-ukraińskich i poznały ciekawostki związane z historią Polski i Ukrainy. Nie zabrakło zajęć sportowych, gier i zabaw ruchowych, wyjść na obiekty sportowe, gdzie dzieci miały okazję ćwiczyć wykorzystując gumę i skakankę sensoryczną, piłkę dużego formatu, zagrać w gry zespołowe i zabawy z chustą animacyjną. Zajęcia plastyczne połączone były z pracami manualnymi, dzieci wykonywały prace techniczne, tworzyły imienne bransoletki z koralików i budowle z klocków. Dzięki wspólnym zabawom wakacyjny czas szybko mijał, podsumowaniem zajęć będzie piknik integracyjny, którego już teraz nie możemy się doczekać…

Więcej na stronach GBP w Żyrakowie

W dniu wczorajszym w Wiewiórce odbyło się szkolenie pt. „Techniki zdobienia tradycyjnych wypieków”, które poprowadziła Pani Barbara Bassara-Poprawa, właścicielka znanej cukierni w Dębicy. W miłej atmosferze uczestnicy szkolenia, w tym członkowie kół gospodyń wiejskich z powiatu dębickiego dowiedzieli się jakich materiałów i technik używać do ozdabiania ciast. Pani Basia związana ze swoim zawodem od 40 lat dzieliła się swoimi wskazówkami i przepisami na udane wypieki. Zainteresowanie było ogromne i zapytań wiele. Miłośnicy pieczenia czują niedosyt i liczą na kolejne spotkania.

Szkolenie było pierwszą inicjatywą w ramach zadania pn. „Organizacja i przeprowadzenie 6 otwartych inicjatyw edukacyjnych w utworzonej sali szkoleniowej w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce w ramach „Uniwersytet Samorządności” objętego „Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025″ oraz dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć cały proces.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

– przypomniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W Polsce nadal 42% gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. Przyjęta przez Sejm 22 lipca 2022 r. ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. 17 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. wniosku o dodatek węglowy, które umożliwia gospodarstwom domowym ubieganie się o rządowe wsparcie.

 

Wnioski można składać:

POBIERZ WNIOSEK

W przypadku pobrania wniosku z innego źródła w internecie należy również załączyć klauzulę informacyjną RODO – do pobrania poniżej.

(Wnioskodawcy którzy nie złożą klauzuli informacyjnej bedą wzywani do uzupełniania wniosku).

Klauzula informacyjna RODO – pobierz

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o dodatku węglowym

Do góry

Skip to content