Cel:

Celem projektu jest kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego w szczególności jakości wód powierzchniowych i podziemnych gmin, gleb oraz naturalnych ekosystemów powodowanych niedostatkami w infrastrukturze kanalizacyjnej na terenie Gmin Żyraków i Dębica.

Planowane efekty:

Gmina Żyraków jako Lider Projektu wraz z gminą partnerską – Gminą Dębica realizuje projekt pn. „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego – etap I”.  Przedmiotem projektu na terenie Gminy Żyraków jest Budowa kanalizacji sanitarnej w zakres, którego wchodzi wykonanie 10 zadań polegających na rozbudowie i budowie kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami oraz z przepompowniami ścieków i ich zasilaniem energetycznym w miejscowościach Korzeniów, Góra Motyczna i Straszęcin, Bobrowa Wola, Mokre, Bobrowa, Nagoszyn, Wiewiórka, Góra Motyczna, Nagoszyn przysiółek Cieszęciny i Zasów, o szacowanej długości: 17,3 km,  którego realizacja umożliwi podłączenie 192 budynków w/w miejscowościach. Przedmiotem projektu na terenie Gminy Dębica jest Rozbudowa mechaniczno-biologicznej  oczyszczalni ścieków do przepustowości 1000 m³/d i RLM = 7000 polegająca na przebudowie istniejących obiektów oczyszczalni ścieków, budowie nowych obiektów oczyszczalni ścieków, sieci i instalacji między obiektowych w miejscowości Zawada.

Całkowita wartość: 19 587 135,88 PLN

Wkład Funduszy Europejskich: 6 684 090,28 PLN ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr IV „Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego” działania 4.3 Gospodarka wodno-ściekowa poddziałania 4.3.1 Gospodarka ściekowa  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.