O poezji Szymborskiej w towarzystwie Michała Rusinka

„Niektórzy lubią poezję Niektórzy – czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc (…)”

– po raz kolejny wybrzmiały słowa Wisławy Szymborskiej. Okazało się, że gościnne progi Dworku w Straszęcinie zebrały tych „Niektórych” a dworkowe mury pękały w szwach, gościły bowiem: laureatów konkursu, uczestników podchodów literackich, dzieci, młodzież i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej z Góry Motycznej oraz przedstawicieliki Koła Gospodyń Wiejskich „Górzanki” z Góry Motycznej. Nawet zimny, listopadowy poranek nie zniechęcił miłośników poezji sympatycznej, pogodnej i skromnej pani Szymborskiej do skorzystania z okazji i wysłuchania wybranych liryków w wykonaniu Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej pn. „Dzieła mistrzów pod lupą – Wisława Szymborska 2019”. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów: Wójta Gminy Żyraków, grupy nieformalnej polonistów „Niektórzy”,  Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej, Zespołu Szkół Publicznych w Nagoszynie, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.

Już tydzień wcześniej jury w składzie: Dominika Migoń instruktor teatralny MOK Dębica, Grzegorz Stec – dyrygent, Stefania Szuba – animator kultury, polonistka,  Monika Biziuk – piosenkarka przyznało w kategorii recytacja:

I miejsce – Julia Knych ZS w Żyrakowie i Aleksandra Szuban SP Cmolas

II miejsce Zuzanna Bernacka SP Jasło i Natalia Żegleń SP Jasło

III miejsce Zuzanna Czerniak SP Korzeniów i Bartosz Kamiński SP Pruchnik

Wyróżnienia: Izabela Szymona SP Góra Motyczna, Michał Wawrzonek SP nr 8 Dębica, Klaudia Sak ZS Nagoszyn, Aleksandra Świder CKiB Gminy Dębica,

w kategorii poezja śpiewana:

I miejsce: Wiktoria Marek SP Straszęcin

II miejsce: Marcelina Pisarz SP Wiewiórka i Martyna Stec SP Pruchnik

III miejsce: Ewelina Hanula SP Jasło

13 listopada to niezwykłe grono uzdolnionych wybrane z 59 uczestników konkursu w wieku od 11 do 15 lat odebrało zasłużone dyplomy i nagrody z rąk: sekretarza Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch i Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki.

Samemu spotkaniu z Michałem Rusinkiem – literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, doktorem nauk humanistycznych, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej towarzyszyły  paradoks, autoironia i dowcip. Oczywiście wybrzmiały fragmenty książki Michała Rusinka „Nic zwyczajnego” w interpretacji głosowej: Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch, Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie Anety Domaradzkiej i przedstawiciela grupy nieformalnej polonistów „Niektórzy” Agnieszki Dybaś (poloniści z tej grupy podjęli szereg działań od września do listopada, aby zachęcić dzieci i młodzież do sięgania po teksty poetyckie).

Spotkanie  dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gmina Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A

Pieniądze pozyskała grupa nieformalna polonistów „Niektórzy”, zaś realizacja działań odbywa się pod egidą CKiP w Żyrakowie.