Inspiracje dla nauczycieli i instytucji kultury organizujących zdalne zajęcia

Szanowni Państwo,

na czas, gdy wielu z nas zostaje w domach, Biuro Programu „Niepodległa” przypomina projekty, które mogą stać się inspiracją m.in. dla nauczycieli i pracowników instytucji kultury organizujących zdalne zajęcia.

  • Kilka pytań, do każdego odpowiedzi i odliczanie 30 sekund – „Niepodległa w pytaniach” testuje wiedzę z różnych dziedzin życia współczesnego, jak i II RP. Odpowiedzi na wszystkie pytania poukrywane są na naszej stronie i w kanałach social media.
  • Nauczyciele techniki na portalu „Historia: Poszukaj” mogą znaleźć kolekcje historyczne z polskimi motywami naklejek. Odrobina kreatywności, drukarka i nożyczki – dzięki takiemu zestawowi zapomniane ubrania zyskają nowe życie. Wśród przygotowanych wzorów są np. polskie zabytki, genialni naukowcy i artyści.
  • Dla nauczycieli muzyki polecamy interaktywny śpiewnik internetowy „zaśpiewajmy.pl”. 100 piosenek popularnych w XX i XXI wieku, od pierwszych walk o niepodległość po czasy dzisiejsze, to doskonały zestaw dla każdego młodszego i starszego piosenkarza. Na rozśpiewanie: „O mój rozmarynie”, na pierwsze wejście: „Sen o Warszawie”, a na finał: „Weź nie pytaj”. Każdy utwór ma gotowy tekst, nuty i podkład.

Wszystkie projekty powstały w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Ponadto ciekawą propozycją jest pomysł na stworzenie własnego drzewa genealogicznego. Samouczek można znaleźć do pobrania na stronie Archiwum Akt Nowych – https://www.aan.gov.pl/art,758,zostanwdomu. Z kolei filmoteka Filmpolski.pl przedstawia za darmo krótką formę szerokiej gamy polskich twórców – od Wajdy po Komasę. Można je znaleźć na stronie http://filmpolski.pl/fp/index.php?kino=1.

 

Więcej ciekawych pomysłów znajdziecie Państwo na stronie niepodlegla.gov.pl.

 

Serdecznie zachęcamy do korzystania!