Gmina Żyraków zapachniała ziołami – już po raz drugi odbyły się warsztaty zielarskie w Gminie Żyraków

Już po raz drugi odbyło się spotkanie w ramach inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej ”Gmina Żyraków pachnąca ziołami”. Na pierwszych zajęciach zostały założone kolorowe zielniki, z których zioła mają być wykorzystane niebawem na warsztatach kulinarnych. Tym razem uczestnicy warsztatów mogli wysłuchać prelekcji o ziołach wygłoszonej przez etnografkę, a także wykonać maseczki ziołowe i żele aloesowe z pomocą zielarki.

Gospodynie zapraszają do wypróbowania tych receptur na swoim facebooku:

Żel aloesowy

Składniki:

Duży liść aloesu

0,5 łyżeczki gumy ksantanowej

Łyżka stołowa gliceryny roślinnej

Olejek cytrynowy, parę kropli

20 kropli konserwantu do kosmetyków domowych

Maseczka z pokrzywy

Dwie łyżeczki oliwy z oliwek

Dwie łyżki płatków owsianych

Łyżkę suszonej pokrzywy

Płatki zgniatamy lub mielimy i dodajemy do nich suszoną pokrzywę oraz oliwę z oliwek, mieszamy aż do uzyskania jednolitej papki, nakładamy na twarz na 20 minut po czym zmywamy ciepłą wodą.

Maseczka z nagietka lekarskiego

3 łyżki płatków owsianych i napar z nagietka

Zalej 3 łyżki zaparzonej ale jeszcze gorącej herbatki z nagietka.

Kiedy płatki napęcznieją nałóż na twarz i potrzymaj 20 minut. Zmyj ciepłą wodą.

Napar ze skrzypu na wzmocnienie włosów:

2 garście skrzypu polnego zalać zimną wodą. Podgrzewać przez 30 minut ale nie doprowadzić do wrzenia. Odstawić do wystygnięcia, odcedzić i płukać włosy.

Inicjatywa „Gmina Żyraków pachnie ziołami” w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020” została dofinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”, Fundacja Przestrzeń Lokalna”.