Narodowe Czytanie w Dworku w Żyrakowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie włączyła się w dziewiątą edycję Narodowego Czytania organizowaną  pod patronatem Prezydenta RP, która odbyła się 5 września 2020 roku. Tegoroczną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. Z uwagi na panującą pandemię Covid–19 uroczystość ta nie mogła odbyć się w tradycyjnej formie, dlatego została przeniesiona do Internetu. W zabytkowym Dworku i parku w Żyrakowie został nagrany film z fragmentami dramatu, w którym wystąpili uczniowie ZS w Żyrakowie i członkowie DKK dla młodzieży. Tak jak w latach ubiegłych tak w tym roku został rozstrzygnięty VII Gminny Konkurs Czytelniczy „Czytające Rodziny 2019” – 31 rodzin oraz II Gminny Konkurs Czytelniczy „Czytelnik Roku 2019” – 93 czytelników. Nagrodzeni czytelnicy otrzymają książkę Balladyna Juliusza Słowackiego z okolicznościową pieczęcią. Szczegółowa lista nagrodzonych znajduje się w poszczególnych bibliotekach. Wierzymy, że po raz kolejny polska literatura dostarczyła  niezapomnianych wrażeń i jeszcze silniej nas zjednoczyła w czasie epidemii. Cytując słowa listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy: „- Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją „Balladynę”, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą”. 

Więcej na stronach Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie …