Oddano hołd Prymasowi

W niedzielny wieczór, 26 września 2021 r. w Kościele Parafialnym w Górze Motycznej odbył się niepowtarzalny i podniosły koncert pn. „Muzyczny Hołd Prymasowi Tysiąclecia” z okazji beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego ze wspomnieniem św. Jana Pawła. Nie bez powodu połączono dwie wielkie postacie Kościoła, gdyż między nimi istniała niezwykła przyjaźń od momentu ich poznania aż do ostatnich dni życia Prymasa.

Wraz z rozpoczęciem koncertu we pięknym geście uczniowie Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej oddali cześć Prymasowi i Papieżowi składając kwiaty pod ich wizerunkami. Następnie zaśpiewali i zagrali znani muzycy: Daria Stachowicz – sopran, Adam Michalak – tenor, Mariusz Monczak – skrzypce oraz Robert Adamczak fortepian. Koncert poprowadziły Ewa Monczak i Diana Wójcik.

Podczas koncertu można było posłuchać muzyki sakralnej z różnych epok i stylów, słynnych utworów zarówno klasycznych jak i rozrywkowych, tj.: Ave Maria J. S. Bach – Ch. Gounoda, F. Schuberta, M. Lorenca, W. Gomeza. Ponadto włoskiego kompozytora E. Morricone – „Nella fantasia”, K. Jenkinsa – Ave Verum”, C. Francka – „Panis Angelicus”, V. Belliniego – „Angiol di pace”. Na zakończenie wszyscy słuchacze zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania.

W wydarzeniu uczestniczyli: Pan Marek Rączka – Wójt Gminy Żyraków wraz z zastępcą Panem Grzegorzem Regułą, Pani Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy, ks. Prałat Bogusław Czech – Proboszcz Parafii w Straszęcinie, ks. Józef Jasiurkowski – Proboszcz Parafii w Żyrakowie, pochodzący z Góry Motycznej – ks. Tomasz Szymaszek i ks. Grzegorz Baran, a także Radni, Kierownicy Jednostek,  Sołtysi, Dyrektorzy Szkół Gminy Żyraków oraz liczna społeczność Góry Motycznej.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Żyraków, Proboszcz Parafii w Górze Motycznej i Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.