Gmina Żyraków świętowała Niepodległość w Zasowie

Ojczyzna – tak pięknie brzmiące, wzniosłe, mające ogromny potencjał sił – niezwykłe słowo. Słowo, którego nie da się oddzielić od całego ogromu uczuć, rodzących się gdzieś głęboko w sercu.

Tegoroczne gminne Uroczyste Obchody 103. z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyły się 14 listopada w Zasowie. Przed rozpoczęciem części oficjalnej Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka wraz z Panią Marią Bodzioch – Przewodniczącą Rady Gminy Żyraków, Panią Bożeną Osochą – Radną Powiatu Dębickiego i Dyrektor SP w Zasowie oraz z Panem Zbigniewem Waśko – Radnym Gminy i Sołtysem wsi Zasów złożyli wiązanki kwiatów na grobie Rodziny Łubieńskich i na Cmentarzu z I wojny światowej.

Następnie w Kościele Parafialnym w Zasowie ks. Prałat Krzysztof Pietras celebrował Mszę Św. w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, pracownicy Urzędu i jednostek organizacyjnych Gminy Żyraków, poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Po Mszy Św. nastąpiło wspólne odśpiewanie Hymnu Polski, po którym głos zabrał Wójt Gminy Żyraków przypominając jak nasza Ojczyzna po wielu latach niewoli znów stała się wolnym państwem. Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Rodziny Łubieńskich w Zasowie oraz Koncert Patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Żyraków pod batutą Pana Grzegorza Steca. Cześć artystyczną poprowadziła Pani Anna Krajewska.

Obchodom towarzyszyła wystawa Gustawa Gizy, który zaprezentował patriotyczne dioramy modelarskie.

Głównym organizatorem obchodów był Wójt Gminy Żyraków, zaś współorganizatorami Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zasowie, Szkoła Podstawowa im. Rodziny Łubieńskich w Zasowie, Sołectwo Zasów, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zasowie.