Międzynarodowy konkurs historyczny „Wspólne dziedzictwo”

Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie wiedzy historycznej „Wspólne dziedzictwo”. Organizatorami są gminy Brzostek, Pilzno i Żyraków oraz  ukraińskie gromady Mena, Sośnica, Baturyn i Pliszki, które łączą podpisane w 2019 roku porozumienia partnerskie.

Celem konkursu jest integracja oraz nawiązanie przyjaznych relacji między uczniami partnerskich gmin i społeczności poprzez poznanie wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego Rzeczypospolitej (okres – od 1569 do 1795).

2 marca 2022 r. o godzinie 10.00. odbędą się we wszystkich szkołach gmin i gromad partnerskich eliminacje konkursowe w formie testu online, w których wziąć mogą  udział chętni uczniowie.  Dokładne miejsca organizacji zmagań zostaną wskazane w terminie późniejszym.

W celu rozegrania eliminacji przygotowano zestaw 50 pytań z następujących zagadnień:

– rolnictwo i rzemiosło

– bitwy

– postacie

– oświata

– sztuka i architektura

– życie codzienne, stroje, relacje rodzinne

– obrzędy i folklor

– kościół i religia

– urzędy i samorząd

– wojsko i militaria

Eliminacje w każdej gminie i gromadzie wyłonią zespoły składające się trzech najlepszych uczniów (przy takiej samej liczbie punktów zwycięzcą zostaje ten, kto szybciej wypełni test). Przez kolejne dwa miesiące zespół będzie się przygotowywał do finału, w którym wezmą udział reprezentacje wszystkich wymienionych samorządów.

Konkurs finałowy odbędzie się 6 maja 2022 r. w gminie Brzostek. Gospodarzem i organizatorem turnieju będzie Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz. Wystartują w nim trzy ukraińskie i trzy polskie zespoły uczniowskie. Konkurs będzie miał formę gry, w której pojawią się  pytania z wymienionych powyżej obszarów tematycznych. Przygotują je – w konsultacji z nauczycielami historii – wykładowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowego Uniwersytetu im. Mikołaja Gogola  w Nieżynie (Ukraina).

Wszyscy uczestnicy otrzymają cenne upominki i nagrody. Konkurs otwiera  możliwość integracji, pozwala na nawiązania nowych znajomości a także  poznanie wspólnej i często mało znanej historii.

Przewidywana jest także rewizyta polskich uczniów w gromadach partnerskich na Ukrainie, która jest planowana na pierwszą połowę czerwca. Oczywiście jest ona uzależniona od sytuacji politycznej na Ukrainie oraz ogólnej sytuacji epidemicznej. Wierzymy jednak mocno, że nastąpi do tego czasu stabilizacja i nasza młodzież będzie mogła zobaczyć najbardziej wysuniętą na wschód część dawnej Rzeczpospolitej z mało znanymi w Polsce  pięknymi i historycznymi miejscami

Wstępnej rejestracji do konkursu można dokonywać u nauczycieli historii od 7 do 25 lutego 2022 roku.

Sprawdź się, skorzystaj z okazji, aby poznać nowych przyjaciół!

ZAPISY