Gminne Obchody Strażackie w Nagoszynie

3 maja 2022 r. w Nagoszynie odbyły się Gminne Obchody Strażackie z okazji 110 -lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszynie.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych Jednostek OSP Gminy Żyraków, któremu przewodził Komendant Gminny Marcin Świerk oraz jublieuszowo-dziękczynnej Mszy Świętej, której przewodniczyli: ks. Prałat Józef Jasiurkowski – Kapelan OSP Powiatu Dębickiego oraz ks. Prałat Kazimierz Talarek – Proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Nagoszynie.

Część oficjalna odbyła się na placu przy remizie w Nagoszynie. Kolejnym punktem programu było podniesienie flagi państwowej. Poczet flagowy reprezentowal: dh Marek Babczyn,  dh Krzysztof Leski i dr Mariusz Strzelczyk. Następnie wszystkich zgromadzonych powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka. Z okazji obchodzonej rocznicy Prezes Kamil Wolski przedstawił rys historyczny Jednostki OSP w Nagoszynie. Uroczystość 110-lecia istnienia jednostki była historyczną chwilą i wspaniałą okazją do wręczenia zasłużonym druhom odznaczeń za długoletnią i wzorową służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

 

Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

– dh Lech Łączak

– dh Ireneusz Ciecieręga

– dh Józef Grzyb

– dh Józef Kurzeja

– dh Kazimierz Skowron

Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

– dh Andrzej Lenczowski

– dh Jan Ćwik

– dh Robert Łanucha

– dh Kazimierz Ciecieręga

– dh Marek Babczyn

– dh Daniel Serafin

Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

– dh Kamil Wolski

– dh Tomasz Węgrzyn

– dh Dawid Łączak

– dh Krzysztof Leski

 

Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali:

– dh Mariuszowi Strzelczyk

– dh Kamilowi Ciemiorek

– dh Piotrowi Gil

– dh Piotrowi Muchowskiemu

– dh Pawłowi Łączak

– dh Mateuszowi Żmuda

– dh Michałowi Rusin

Medalem okolicznościowym odznaczeni zostali:

– dh Antoni Cyran

– dh Józef Pęcak

– dh Kazimierz Serafin

– dh Zbigniew Zaręba

– dh Robert Babczyn

– dh Józef Gałat

– Stanisław Ćwik

– dh Jerzy Cieśla

– dh Sławomir Kurzeja

– dh Bogusław Cyran

– dh Grzegorz Podraza

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali: Paweł Ciszczoń – Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego, Edward Szlichta – Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP,

Czesław Łączak – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, st. bryg. Krzysztof Marek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, Pani Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie, Sławomir Łanucha – Radny Powiatu Dębickiego, Stanisław Bryg – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Dębicy oraz Antoni Cyran – mieszkaniec Nagoszyna.

 

Po przemówieniach wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Żyraków pod batutą Pana Grzegorza Steca. Koncert był zwieńczeniem projektu pn. „Muzyczna Lekcja Patriotyzmu w 95. Rocznicę ustanowienia Hymnu Polski” zrealizowanego ze środków Powiatu Dębickiego. Dzięki jego realizacji Orkiestra wzbogaciła swój repertuar patriotyczny w odniesieniu do rocznicy ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

 

Uroczystość poprowadziła Anna Strzelczyk. Podczas wydarzenia zostały zorganizowane atrakcje dla mieszkańców tj. dmuchaniec i przejażdżki konne dzięki Ośrodkowi Sportów Konnych w Nagoszynie, catering Sowa Food oraz pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego firmy Rosenbauer Group. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z Dj-em.

Na wydarzenie zaprosili: Wójt Gminy Żyraków oraz Prezes OSP w Nagoszynie, zaś współorganizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Nagoszynie, Parafia p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Nagoszynie, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Gminy Żyraków, Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Kobiety” w Nagoszynie, Biblioteka Publiczna w Żyrakowie, Zespół Szkół w Nagoszynie oraz Powiat Dębicki.