Spotkania autorskie z Maciejem Łubieńskim

W dniu 23 maja 2022 r. odbyły się spotkania autorskie z Maciejem Łubieńskim, który opowiedział o wydanej w 2020 r. książce „Portret rodziny z czasów wielkości”, czyli o publikacji na temat jego przodków – Rodzie Łubieńskich. Autor przywołuje w niej barwne postacie, nieznane historie i rodzinne tajemnice, w tym także wątki związane z rodziną z Zasowa. Bohaterami książki są wielkie postacie historyczne – biskupi Maciej i Stanisław Łubieński z epoki Wazów, Feliks Łubieński – minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego i jego żona Tekla z Bielińskich, wybitna dramatopisarka, ale na kartach książki pojawiają się także postacie z Zasowa m.in. pradziadek Tadeusz – ziemianin o duszy marzyciela, siostra pradziadka Cecylia Łubieńska – poznana jako pierwsza polska zakonnica z doktoratem. Spotkanie było bardzo interesujące, a mieszkańcy Gminy Żyraków z niecierpliwością czekali na ten moment i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prowadzący dyskusję Jacek Dymitrowski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy, a zarazem Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, stwierdził, iż ta publikacja jest opowieścią o historii napisaną w sposób trochę sentymentalny, gorzki, a czasem zabawny.

Pierwsze spotkanie skierowane do uczniów odbyło się w Szkole Podstawowej im. Rodziny Łubieńskich w Zasowie, natomiast drugie skierowane do całej społeczności Gminy Żyraków miało miejsce w Zespole Szkół w Żyrakowie. Na spotkanie zaprosił Wójt Gminy Żyraków, zaś współorganizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Zasowie i Zespół Szkół w Żyrakowie.

Przypominamy, iż Maciej Łubieński za książkę „Portret rodziny z czasów wielkości” otrzymał prestiżową Nagrodę Historyczną Polityki 2021 w kategorii prace popularnonaukowe, publicystyka.

Niezmiernie miło było nam poznać Pana Macieja, który jest osobą niezwykle otwartą, pełną dystansu do siebie i poczucia humoru. Życzymy mu owocnej pracy twórczej i z niecierpliwością czekamy na kolejne jego opowieści i spotkania.