Wolontariusze w Woli Żyrakowskiej prężnie działają!

Liderzy działań w Woli Żyrakowskiej wraz z wolontariuszami prężnie działają, zbierając materiały potrzebne do wydania publikacji pn. „Zajrzyjmy do historii – dzieje wsi Wola Żyrakowska”. Kilka miesięcy temu wyruszyli w teren, aby przeprowadzać wywiady z mieszkańcami i szukać wspomnień i pamiątek związanych z Wolą Żyrakowską. Jak mówi Aneta Niedzielska, sołtys wsi i jedna z liderek: „Przygotowana aktualnie publikacja to wspomnienia i zdjęcia mieszkańców dotyczące historii naszej wsi. Przeglądanie różnego rodzaju pamiątek naszych mieszkańców to magiczny powrót do przeszłości. Materiały pozyskane od lokalnej społeczności wykorzystamy, ocalając je od zapomnienia.” Grupę z Woli Żyrakowskiej wspiera Ludmiła Stelmach-Kołodziej, pochodząca z Woli Żyrakowskiej wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy oraz Radna Rady Miejskiej w Dębicy. Razem z wolontariuszami zachęca do podzielenia się wspomnieniami i materiałami: „Każda miejscowość ma swoją historię, którą każdy mieszkaniec powinien znać. Takie publikacje zostają na lata i są piękną pamiątką”. Jeśli ktoś chciałby zaprosić wolontariuszy do siebie i opowiedzieć niecodzienne historie rodzinne, wiejskie, prosimy się zgłaszać do pani sołtys.

Działania realizowane są ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Środki pozyskało Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej w ramach projektu pn. „Skuteczny Lider- Wolontariusz w społeczności lokalnych”.