„Dwór w Wiewiórce jako rezydencja hrabiów na Tarnowie”

„Dwór w Wiewiórce jako rezydencja hrabiów na Tarnowie” – pod takim tytułem 15 września br.  w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce został wygłoszony wykład przez dr Krzysztofa Moskala, który jest publicystą historycznym, niezależnym ekspertem do spraw dziedzictwa kulturowego, tarnowskim przewodnikiem turystycznym, wiceprezes Stowarzyszenia „Zamek Tarnowski” oraz autorem publikacji dotyczących Tarnowa i regionu. Wykładowca sięgając do źródeł historycznych i na podstawie własnych analiz wnikliwie przedstawił historię Wiewiórki, w tym wspomniał postać słynnego rycerza Zawiszy Czarnego, hetmana Jana Amora Tarnowskiego oraz ich potomków. Niezwykle interesująca była teza na temat wyglądu dawnego tzw. „zamku” w Wiewiórce, który już nie istnieje, choć ślady uformowań ziemskich są nadal widoczne. Oczywiście na zakończenie wykładu nie zabrakło nurtujących pytań ze strony mieszkańców Wiewiórki.

Wykład odbył się w ramach zadania pn. „Organizacja i przeprowadzenie 6 otwartych inicjatyw edukacyjnych w utworzonej sali szkoleniowej w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce w ramach „Uniwersytet Samorządności” objętego „Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025″ oraz dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego.