Powodzenie regionalnego eRobocze SHOW

Testy maszyn, dynamiczne pokazy i konkursy na maszynach roboczych były atrakcjami Regionalnych Targów Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW 2022 w Straszęcinie. Impreza odbyła się w sobotę, 17 września.

Sprawdziła się zmiana koncepcji targów, zakładająca dwie edycje eRobocze SHOW rocznie – jedną dwudniową, w centrum kraju i drugą – regionalną, za każdym razem w innej części Polski.

Do Straszęcina, poza gośćmi z dalekich stron przyjechało bardzo liczne grono profesjonalistów z regionu, czyli z województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i śląskiego.

Po raz pierwszy impreza odbyła się Straszęcinie koło Dębicy, w specjalnej strefie gospodarczej. Uczestnikami targów byli profesjonaliści – użytkownicy maszyn roboczych, przedsiębiorcy budowlani oraz dystrybutorzy wiodących marek i sprzętu budowlanego w Polsce.

– Cieszymy się, że eRobocze SHOW odbywa się właśnie na naszym terenie. To odpowiednie miejsce na tego typu wydarzenia. Gmina Żyraków po raz pierwszy gości u siebie takie SHOW. Targi stwarzają firmom możliwości zaprezentowania swoich maszyn, sprzętu, to dla nich forma reklamy, ale też takie wydarzenia umożliwiają przedsiębiorcom zobaczenie nowości technicznych i zawieranie odpowiednich kontraktów – podkreślił Marek Rączka, wójt gminy Żyraków.

Dla firm i pracowników

Wśród atrakcji nie zabrakło oczywiście dynamicznych pokazów maszyn, w tym pokazów specjalnych w ramach eRobocze Arena, przygotowywanych przez najlepszych demo operatorów. Swoje prezentacje w ramach eRobocze Arena miały firmy: Mecalac Polska oraz Broker Maszyny/Yanmar Construction.

Największą atrakcją były jednak testy maszyn. Dzięki takiej możliwości przedsiębiorcy i operatorzy mogli w praktyce porównać maszyny i sprzęt wielu marek dostępnych na jednym terenie.

 – Prowadzę firmę i przyjechałem ze swoimi pracownikami, mieli okazję potestować maszyny. Jest tu różnorodna oferta sprzętu, jest co pooglądać – zachwalał Piotr Żarnowiecki, który na eRobocze SHOW przyjechał z oddalonej o ok. 100 km od Straszęcina Kazimierzy Wielkiej.

Wystawa maszyn roboczych prezentowanych podczas targów obejmowała: koparki gąsienicowe, koparki kołowe, koparko-ładowarki, ładowarki burtowe, ładowarki kołowe, ładowarki teleskopowe, maszyny przeładunkowe, minikoparki, równiarki, spycharki, wozidła i wiele innych. Przez cały dzień można było skorzystać z darmowych porad prawnika. Mecenas, który regularnie pisze artykuły do magazynu Robocze NEWS udzielał porad na stoisku w strefie organizatora.

 – Bardzo podoba mi się ta różnorodność, możliwość testowania maszyn i dobra jest też lokalizacja – powiedział Tomasz Bogucki, przedsiębiorca z Gliwic, który na eRobocze miał ponad 220 km.

Bliżej, bo 140 km mieli Jacek Rączka i Piotr Hanuszek z Myślenic pod Krakowem. Byli zainteresowani zakupem koparki gąsienicowej. Skorzystali też z porady prawnika, ponieważ rozważają założenie własnej działalności, na razie pracują firmie budowlanej.

 – Jest dużo maszyn i jest blisko, a chciałem potestować koparki – powiedział Pan Andrzej, który przyjechał z oddalonej o niecałe 40 km Dąbrowy Tarnowskiej.

Nieco dalej, bo 100 km, miał do przejechania Jan Kępa, który dotarł do Straszęcina z Nowego Sącza. – Jestem pod wrażeniem, jest duży wybór sprzętu. Jestem pierwszy raz i cieszę się, że to wydarzenie odbywa się w tym regionie, jeśli będzie za rok, to też przyjadę – podkreślił przedsiębiorca z Nowego Sącza, który był zainteresowany kupnem wozidła JBC.

Dla operatorów

Celem eRobocze SHOW jest także promowanie zawodu operatora. Temu służy m.in. Polska Liga Operatorów, czyli zawody na maszynach organizowane przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator. Zawodnicy wystartowali w dwóch konkurencjach: koparka i koparko-ładowarka.

W Polskiej Lidze Operatorów – edycja Straszęcin 2022 w kategorii koparko-ładowarka pierwsze miejsce zajął Mariusz Buczyński, drugie – Wiesław Michalak, a trzecie – Adam Kaczor.

W kategorii koparka zwyciężył Adam Kaczor, drugie miejsce na podium zajął Hubert Juroszek, trzecie – Damian Sanok.

Sponsorami zawodów były firmy: Interhandler (JCB), Wilhelm Schӓfer (Takeuchi) Lasmedia, PKO Leasing, Reper Store oraz Urząd Gminy Żyraków.

W trakcie eRobocze SHOW odbył się też konkurs organizowany przez organizatora – Turbo Żuraw Robocze NEWS. Przez cały dzień można było sprawdzić swoje umiejętności operatorskie na maszynie skonstruowanej w redakcji magazynu. Spośród prenumeratorów Robocze NEWS najlepszy okazał się Karol Knaź.

 

Nie brakowało też innych atrakcji. Przez cały dzień na stoisku organizatora (Lasmedia) była wyjątkowa Strefa dzieci z animacjami dla najmłodszych.

 

Organizatorem eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia – wydawca portalu eRobocze.pl, magazynu Robocze NEWS oraz Robocze TV. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR.

 

Patronat medialny sprawowały: magazyn Robocze NEWS, Trucks and Machines oraz portal eRobocze.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marek Rączka, wójt gminy Żyraków.

 

Była to już 11 edycja eRobocze SHOW. Wcześniej impreza odbyła się w wielu miejscach w Polsce: we Włocławku, Dąbrowie Górniczej, Przasnyszu, Sosnowcu (dwa razy), Turku, Grodzisku Mazowieckim, Krzywej koło Legnicy i Lubieniu Kujawskim (dwa razy).

 

Lista firm, które wzięły udział w Centralnych Targach Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW w Straszęcinie:

ADMB Polska, Agroecopower, Amago, Anmar Plus, AP-MC, Auto Paka, BAC Podesty, Banat, Best Steel, Bobcat, Brigade Electronics, Broker Maszyny / Yanmar Centrum, Centrum Bruku, DHB, Doltech, DT-Automatyzacja, Entrack, Everun Polska, Grausch i Grausch Maszyny Budowlane, Interhandler (JCB), Kubota, Lech System, Leica Geosystems, Liebherr Polska, Magna Tyres, Makar, MB Crusher, Mecalac Polska, Nex Group, OKO Group, PKO Leasing, Pol-Praktic, Preston Group, Probst, Renox, Reper Store, Sany, Serafin, Serwis-Kop, SITECH Poland, Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator, Steelwrist, Sunward Polska, Swepac Polska, Tech–Project, Tex-Star, Wydawnictwo Lasmedia: Robocze NEWS, eRobocze.pl, Robocze TV, UP GECO, Urząd Gminy Żyraków, Unisystems, UP GECO, Utech, Volvo Maszyny Budowlane, Wacker Neuson, Waryński Trade, Wilhelm Schӓfer (Takeuchi), Yanmar Construction, Zeppelin Polska.