Zakątek klimatyczny w Zasowie

W dniu 11 października 2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyła się Finałowa Gala Liderów Konkursu, którego tematem przewodnim było stworzenie na terenie szkoły tzw. „Klimatycznego zakątka”.

Szkoła Podstawowa im. Rodziny Łubieńskich w Zasowie zajęła w nim III miejsce.

Uczniowie „Szkolnej Grupy Klimatycznej” SP w Zasowie pracując od 20 czerwca do 20 września pod opieką nauczycieli – Pań Anety Tęczy-Raś, Anety Maźnickiej, Natalii Żuchowskiej i Pana Krzysztofa Rogowskiego przygotowali i wysiali łąkę kwietną, dosadzili zioła i byliny, samodzielnie wykonali domek – hotel dla owadów, rzeczkę – „łapacz” wody deszczowej. Wykonali również szkolną tablicę edukacyjno-informacyjną o zmianach klimatycznych, ogrodzenie z materiału z recyklingu. Udokumentowali kolejne prace nad „zakątkiem klimatycznym” robiąc fotografie łąki i zakątka w pełni rozkwitu, a na koniec zmontowali filmik na YouTuba o tym wszystkim.

Efekty pracy można oglądać na terenie szkoły w Zasowie. Klimatyczny zakątek znajduje się pomiędzy salą gimnastyczną, a sadem.

Spotkanie finałowe w Urzędzie Marszałkowskim otworzył Pan Mariusz Trojana, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska. I w myśl hasła „Oszczędzaj energię” przebiegało inaczej niż zwykle, bo przy wyłączonym świetle. Nagrody w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego wręczyli Pani Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Andrzej Kulig, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Pani Katarzyna Ruszała, Prezeska Stowarzyszenia EKOSKOP w Rzeszowie.

Do konkursu zgłosiło się 37 szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego, z których komisja konkursowa wybrała 3 laureatów i 3 wyróżnionych.

Link do filmiku https://www.youtube.com/watch?v=P8x3htFzw5E