Gmina Żyraków uczciła Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada br. uroczyste obchody z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny celebrował ks. Prałat Józef Jasiurkowski. Dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku w Żyrakowie, gdzie nastąpiło podniesienie flagi na maszt i jego poświęcenie. Następnie Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka powitał wszystkich zgromadzonych i wygłosił przemówienie na temat symboli narodowych i silnej więzi Polaków z Ojczyzną. Kolejno zostały złożone wiązanki pod masztem przez Posła na Sejm Kazimierza Moskala, władze Gminy Żyraków w osobach Wójta Marka Rączki, Zastępcy Grzegorza Reguły i Sekretarz Pani Marty Erazmus oraz Radę Gminy Żyraków reprezentowaną przez Przewodniczącą Panią Marię Bodzioch i Wiceprzewodniczących – Mariusza Dziadowca i Kamila Wolskiego. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli również: Mariusz Szewczyk – Burmistrz Miasta Dębica, Wiesław Lada – Dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej, Pani Celina Byś – Skarbnik Gminy Żyraków, Radni Powiatowi oraz Radni i Sołtysi Gminy Żyraków, Dyrektorzy jednostek organizacyjnych i Kierownicy referatów Urzędu Gminy, a także Dyrektorzy szkół podstawowych. 

Całej uroczystości towarzyszyła Orkiestra Dęta Gminy Żyraków pod batutą Prezesa Grzegorza Steca, która na zakończenie zagrała Koncert Patriotyczny.

W obchodach udział wzięły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Żyraków dowodzone przez dh Marcina Świerka, a także szkół z Góry Motycznej, Zasowa, Woli Wielkiej i Straszęcina oraz organizacji politycznej PSL z Wiewiórki.

Maszt z flagą Rzeczpospolitej Polskiej został sfinansowany w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Na wydarzenie zaprosił Wójt Gminy Żyraków, zaś współorganizatorami byli Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie i Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.