Wernisaż wystawy „Żyrakowski Spichlerz Artystyczny”

 

Żyrakowski Spichlerz Artystyczny w Dworku w Żyrakowie został bogato zapełniony, a to dzięki twórczości aż 25 artystów z Gminy Żyraków, którzy tutaj tworzyli i nadal tworzą. W najszerszym zakresie przedstawiony został dorobek artystów, których już z nami nie ma, a także wyeksponowane dziedziny artystyczne, które tkwią w skromnych zaciszach naszej gminy.

Efekty działań przerosły zamierzone oczekiwania, nie spodziewano się, że uda się zaangażować w ten projekt tak wiele osób, gdyż najpierw w każdej miejscowości Gminy Żyraków powstały grupy badawcze w celu poszukania i wskazania osób uzdolnionych artystycznie. Na tej wystawie dumnie zaprezentowano różnorodność sztuki w odsłonach malarstwa, rzeźby, poezji, grafiki i rękodzieła w postaci wyrobów szydełkowych, obrazów wykonanych haftem krzyżykowym, na nawet pierniki artystyczne dekorowane. Przedstawiono artystów zarówno znanych, jak i nieznanych, a niektóre dzieła są pierwszy raz eksponowane. Podczas wernisażu lokalni poeci – Zdzisław Gil z Bobrowej i Kamil Tarała deklamowali swoje wiersze.

Na wystawie pojawiła się twórczość artystów, których już nie ma z nami:

 • – Jana Wójtowicza – malarza i poety z Korzeniowa,
 • – Michała Gila – malarza, rzeźbiarza i poety z Zawierzbia,
 • – Antoniego Kosiby – rzeźbiarza, medaliera i lutnika z Woli Wielkiej,
 • – Stanisławy Labak z Woli Żyrakowskiej – malarki i twórczyni rękodzieła hafciarskiego i szydełkowego,
 • – Bronisławy Stelmach – poetki z Woli Żyrakowskiej,
 • – Władysławy Bartkowicz i Teresy Wsołek z Wiewiórki – twórczyń obrazów metodą haftu krzyżykowego,
 • – i Anny Węgrzyn – poetki ludowej z Mokrego.

Zaprezentowano również artystów obecnie działających :

W dziedzinie malarstwa:

 • – Panią Danę Polniaszek z Żyrakowa,
 • – Panią Teresę Moskal z Żyrakowa,
 • – Panią Karolinę Jirmann z Góry Motycznej,
 • – i Panią Marię Orłowską z Bobrowej, wykonującą również obrazy metodą tkacką.

W dziedzinie rzeźby:

 • – Pana Piotra Szelę ze Straszęcina.

W dziedzinie poezji:

 • – Panią Marię Puchalską ze Straszęcina, która również haftuje obrazy,
 • – Pana Zdzisława Gila z Bobrowej,
 • – Pana Kamila Tarałę z Zasowa.

W dziedzinie rysunku cyfrowego:

 • – Panią Annę Szalwę ze Straszęcina.

W dziedzinie rękodzieła:

 • – Panią Grażynę Kokoszkę z Bobrowej i Panią Marię Polniaszek – wykonujące obrazy haftem krzyżykowym,
 • – Panią Krystynę Serafin z Bobrowej i Panią Genowefę Michnik z Bobrowej Woli – wykonujące wyroby szydełkowe,
 • – Panią Stefanię Grzyb z Nagoszyna – twórczynię m.in. wyrobów z wełny czesankowej i rzeźb z tkaniny,
 • – Panią Olgę Bodzioch – Baran z Woli Wielkiej – wykonującą torebki i części ubioru na szydełku,
 • – Panią Dorotę Szalwę ze Straszęcina i Panią Kingę Kmiecik z Góry Motycznej – artystki-dekoratorki pierników.

W wernisażu uczestniczył Grzegorz Reguła – Zastępca Wójta Gminy Żyraków oraz Paweł Ochab – Koordynator programu „Działaj Lokalnie” w powiecie dębickim.

Wystawa została dofinansowana ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa oraz Firmą Tikkurila Polska S.A.

Projekt ten realizowała grupa nieformalna „Działamy z pasją” pod auspicjami Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Grupę tworzyli: Agnieszka Weryńska-Przybyś – koordynator projektu oraz Aneta Domaradzka i Krzysztof Pietrucha.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy!