Startuje rekrutacja na semestr letni DUT!

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letnim 2023. Rekrutacja rozpocznie się 20 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 27 lutego (włącznie).  Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne.

Czy ktoś jeszcze nie słyszał o zajęciach DUT? Zapewne w pięciu miastach gdzie od lat prowadzone są zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego to projekt dobrze znany i ceniony, zwłaszcza wśród młodych „pożeraczy” wiedzy. Bezpłatne wykłady i warsztaty prowadzone są w Rzeszowie, Mielcu, Jaśle, Dębicy, Ustrzykach Dolnych oraz od zbliżającego się semestru letniego – również w Gminie Zarszyn, która w bieżącym roku stała się kolejną Filią projektu DUT.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych poszukiwaczy wiedzy, którzy dzięki proponowanym przez DUT wykładom i warsztatom odkrywają świat nauki w niecodzienny sposób. Semestr letni potrwa od marca do czerwca 2023r. a sama rekrutacja dla dzieci w wieku 7-12 lat rozpocznie się już 20 lutego.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Harmonogram semestru letniego DUT dla swoich uczestników przewiduje w każdym mieście cztery godzinne wykłady popularnonaukowe, na których prowadzący przy pomocy specjalnych rekwizytów, pokazów czy poprzez przedstawione eksperymenty przybliży słuchaczom temat zajęć. Każdy wykład prowadzony jest w sposób interaktywny, przez co młodzi studenci mogą w nim czynnie uczestniczyć, a każde ich zaangażowanie sprawia, że wiedza zapamiętywana jest w sposób aktywny, pozostając tym samym dłużej w pamięci odbiorcy.  W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 15-20 osobowych grupach. Każdy warsztat daje dziecku możliwość poznania danego tematu poprzez bezpośredni kontakt z doświadczeniem, często poprzez samodzielne badanie czy tworzenie.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 20 lutego od godz. 10.00 do 27 lutego 2023r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 1 marca 2023r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja na semestr letni w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (20-27 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa (liczba wylosowanych różni się w zależności od danego miasta), w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.