WAKACJE Z KULTURĄ

Podczas tegorocznych wakacji dzieci uczęszczające do Świetlic Wiejskich w Korzeniowie, Nagoszynie, Bobrowej Woli, Woli Żyrakowskiej, Zasowie, Wiewiórce, Zasowie i Straszęcinie mogły skorzystać z bogatej oferty zajęć przygotowanych przez Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Zajęcia odbywały się przez dwa pierwsze tygodnie lipca i sierpnia.

Pierwszy tydzień wakacji w Świetlicach Wiejskich był barwny, wesoły oraz intensywny, a to za przyczyną cyklu zajęć tematycznych pn. „SPOTKANIE Z FOLKLOREM”. W każdej świetlicy dodatkowo pod okiem instruktorów dzieci mogły potańczyć krakowiaczka, nauczyć się pieśni ludowych czy przymierzyć strój rzeszowski. Ponadto Panie prowadzące świetlice postarały się, aby ich stałe zajęcia urozmaicić o elementy kultury ludowej poprzez robienie wycinanek czy poznawanie wzorów tradycyjnych. Na zakończenie tych zajęć dla wszystkich uczestników zajęć świetlicowych została zorganizowana wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W skansenie dzieci z pewną już nabytą wiedzą mogły zobaczyć obraz dawnej wsi oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej – gry i zabawy ludowe.

W drugim tygodniu dzieci i młodzież ze Świetlic Wiejskich uczestniczyły w zajęciach tematycznych „BLIŻEJ NATURY”, w ramach których poznawały odgłosy zwierząt, wykonywały prace plastyczne oraz uczyły się zasad segregowania śmieci. Podsumowaniem zajęć była wycieczka zorganizowana do Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach entomologicznych, zwiedzały Park Owadów i Pajęczaków i Osadę Słowiańską oraz wypiekały proziaki.

W pierwszym tygodniu sierpnia w świetlicach były same „CUDOWIANKI”. Podczas warsztatów rękodzielniczych dzieci z dużą kreatywnością wykonały organizery na biurko. Ponadto odbywały się dodatkowo warsztaty z wykonywania bukietów.

W dniu 3 sierpnia br. odbył się Piknik Wakacyjny w Woli Żyrakowskiej. Dzieci świetnie bawiły się z animatorami z Kinder SID – Organizacja imprez dla dzieci. Były bańki mydlane, sztuczny śnieg, pistolet show oraz cukierkowa bomba. Ponadto przygotowany przez Świetlice Wiejskie Kącik Animacyjny cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a tam były wykonywane tatuaże, kolorowe warkoczyki czy modelowane balony. Na zewnątrz na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie oraz popcorn i wata cukrowa. Dziękujemy Jednostkom OSP Wola Żyrakowska i OSP KSRG Żyraków za zaprezentowanie wozu i sprzętu strażackiego, a także Firmie FHU Ciacho z Woli Żyrakowskiej za pyszne ciasteczka.

W ostatnim tygodniu tematycznym pn. „ENERGIA JEST W NAS” dzieci zmierzyły się w konkurencjach sportowych.

Na zakończenie „Wakacji z Kulturą” dla dzieci i młodzieży ze Świetlic Wiejskich w dniu 10 sierpnia br. został zorganizowany wyjazd do kina na film „Mavka i Strażnicy lasu”.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólnie spędzone wakacje!