GMINNE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2023 roku minęło 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej na ziemiach polskich i w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej. Komisja ta powstała w niezwykle trudnych warunkach politycznych – tuż po pierwszym rozbiorze. Zgodnie z duchem ówczesnej epoki zwrócono się w stronę edukacji.  W 1773 roku sejm, przy wsparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący zmianę systemu kształcenia. Krótkim rysem historycznym dotyczącym powstania Komisji Edukacji Narodowej Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Ulak rozpoczęła swoje wystąpienie na Gminnych Obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości dokonano wręczenia  nauczycielom aktów potwierdzających uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego. Następnie Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka uhonorował  nagrodami  nauczycieli  za wyróżniającą pracę dydaktyczno – wychowawczą w roku szkolnym 2022/2023. Nie zabrakło podziękowań i życzeń dla pedagogów, które w imieniu społeczności szkolnej wyrazili uczniowie klasy VII w części artystycznej przygotowanej na tę okoliczność.