ZAKORZENIONE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W GMINIE ŻYRAKÓW

„Idą Święta” – pod takim hasłem 10 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Korzeniowie odbył się V Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych w Gminie Żyraków, który wprowadził  wszystkich w niesamowity przedświąteczny nastrój . Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, której przewodniczył ks. Piotr Machnik – Proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Korzeniowie. Następnie zgromadzonych gości oficjalnie powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka dziękując wszystkim za kultywowanie tak bogatych tradycji bożonarodzeniowych.

To spotkanie przedświąteczne było okazją, aby podziękować Stowarzyszeniom i Kołom Gospodyń Wiejskich działających na terenie naszej Gminy za dotychczasową i bardzo owocną współpracę, ich wkład i zaangażowanie podczas imprez i wydarzeń organizowanych przez cały mijający rok.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korzeniowie. Jako pierwsi zaprezentowali się w pięknym tańcu uczniowie z klasy I, następnie uczniowie z klasy V w utworze pt. „Przybieżeli do Betlejem, a także uczennica klasy VI  Natalia Kołodziej zagrała na keyboardzie kolędę pt. „Cicha noc”. Uczniów do występów przygotowali: Pani Sylwia Szewc, Pani Patrycja Szałaśny-Matubowska oraz Pan Marek Ruda.

Aby tradycji było zadość, więc do wspólnego kolędowania zaprosił Gminny Zespół Artystyczny „PO NASZEMU”, który ciągle i barwnie uświetnia wydarzenia gminne.

Długo wyczekiwanym momentem było wręczenie dyplomów i nagród w trzech konkursach świątecznych m.in. w XV Gminnym Konkursie Plastycznym na Kartkę Bożonarodzeniową lub Noworoczną, XXVIII Gminnym Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową i XVI Konkursie na Ozdoby Choinkowe i Stroiki Świąteczne.

Dziękujemy serdecznie Paniom z KGW „Korzeniowianki”, Stowarzyszenia „Łączymy Pokolenia Mokre Wczoraj i Dziś”, KGW „Zasowianki”, Stowarzyszenia „Dla Zawierzbia” oraz Stowarzyszenia „Nagoszyn Otwarty na Zmiany” za przygotowanie smakowitych potraw wigilijnych wraz z ich piękną oprawą dekoracyjną.

Imprezie towarzyszyły: pokonkursowa wystawa szopek, ozdób choinkowych i stroików świątecznych, a także dla najmłodszych został przeprowadzony quiz w obecności Świętego Mikołaja.

Na wydarzenie zaprosił Wójt Gminy Żyraków, zaś organizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Korzeniowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Korzeniowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich “Korzeniowianki”.